Skoro 15 hodin, jednali zastupitelé hlavního města Prahy na svém 9. letošním zasedání na Magistrátě hlavního města Prahy…

Schválení programu až po 4 hodinách

Zasedání začalo v 8.30 hod ráno. Nicméně schválit program zasedání, se podařilo až po poledni. Celé dopoledne probíhala diskuze, kdy se opoziční zastupitelé snažili dodatečně zařadit materiály na její program. Opoziční zastupitelé za ANO a ODS, tak chtěli řešit výběrové řízení na pronájem Šlechtovy restaurace ve Stromovce, nikým neavizované zrušení části trasy autobusové linky H1 pro postižené, počet primátorových poradců a nová výběrová řízení na tento post, magistrátní kontroly na místních radnicích, kde se údajně magistrát zaměřuje na radnice, které nevedou Piráti. Z 11 dokumentů, které chtěla opozice do programu zařadit však prošel jen jeden, týkající se privatizace městských bytů.

Restaurace Šlechtovka

V diskusi tak opozice zpochybnila výběr provozovatele Šlechtovy restaurace, tu provedla městská firma Obecní dům. Opozice tvrdí, že postup vedení města je netransparentní.  A že jde o tzv. „malou domů, kdy se vítězem stal Vinohradský pivovar, jejímž spolumajitelem je Matěj Turek, který kandidoval na pražský magistrát za Prahu Sobě, ta dávala Obecnímu domu doporučení, kdy měla Praha sobě v komisi tři členy.

Oblečení Eurotel

Alexandra Udženija, předsedkyně klubu zastupitelů ODS v ZHMP, interpelovala radní za Praha sobě – Milenu Johnovou, kvůli jejímu návrhu na odkup oblečení s logem Eurotel z roku 1999, za skoro 1 milion korun, pro sociální potřeby. Upozornila také na to, že radní Milena Johnová, byla členkou správní rady nadace Eurotelu.

Radní za Praha sobě – Milena Johnová, odmítla výhrady opozice, ve věci odkupu oblečení s logem Eurotel z roku 1999, kterou iniciovala za skoro 1 milion korun, pro sociální potřeby. Radní Milena Johnová, byla členkou správní rady nadace Eurotelu.

Otázky kolem Pražského okruhu

Otázky podle opoziční ODS přináší také aktivita některých radních ohledně Pražského okruhu. „Chceme od vedení Prahy ujištění, že žádný z radních nepodniká kroky ke změně existujícího a platného projektu severní části vnějšího okruhu města. V kuloárech se totiž nesou zvěsti o změnách projektu, které by znamenaly zdržení výstavby minimálně o 10 let. To si ale Praha skutečně nemůže dovolit,“ uvedl zastupitel za ODS Ondřej Martan.

Muzeum Totality

„Schválili jsme vznik Muzea paměti XX. století. Pro hlasovali všichni zúčastnění členové Zastupitelstva hlavního města Prahy. Takovou instituci naše město potřebuje,“ řekl primátor hlavního města Praha Zdeněk Hřib (Piráti)

Zvýšení daně z nemovitostí

Zastupitelstvo HMP, schválilo zvýšení daní z obytných nemovitostí ve velké části Prahy. V případě komerčních nájmů, se daně zdvojnásobí v celé Praze. Zvýšení kritizovala opoziční ODS, ale i koaliční TOP 09.

„Místo toho, aby koalice hledala cesty k výstavbě nových bytů, chce prostřednictvím daně z nemovitosti ještě zvýšit už tak vysokou cenu bydlení v Praze. Takový postup naprosto odmítáme. Naopak chceme zavázat vedení města k tomu, aby zákonodárnou iniciativou navrhlo zrušení daně z nabytí nemovitosti,“ řekla předsedkyně klubu zastupitelů za ODS Alexandra Udženija.

„Jsem zásadně proti zvýšení daně z nemovitosti. Koupit si byt v Praze je už dnes pro běžného občana nemožné. Takový krok ještě více zatíží majitele bytů s vysokými hypotékami. Praha by místo toho raději měla řešit otázku bytové výstavby a krizi na trhu s nemovitostmi.“ řekl zastupitel HMP za TOP 09, Jiří Pospíšil.

Pro zvýšení hlasovalo všech 13 zastupitelů za Piráty, všech 13 zastupitelů za Praha Sobě, 7 zastupitelů za Spojené síly pro Prahu (TOP 09 & STAN), proti byl Jiří Pospíšil, nehlasoval Martin Dlouhý, Jiří Koubek, Petr Kubíček, Pavel Richter a Jan Chabr se zdržel.

Proti zvýšení byla opoziční ODS s 12 zastupiteli, 2 se zdrželi a také 6 zastupitelů za ANO a jeden se zdržel.

Pápá Pando

Zastupitelstvo HMP, schválilo zákaz pro obří postavičky Pand, Krtků a pouličních velkých bublifuků. Nikdo nebyl proti. Primátor Hřib komentoval schválení slovy: „Pápá Pando“…

Tím bylo zakončeno 9. zasedání ZHMP. Další je na programu 17.10.2019

Autor: TGM, Praha, ČR, 20.9.2019

Zdroj:

http://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/primator_a_volene_organy/zastupitelstvo/programy_a_zapisy_zasedani/program_zapisy_zaznamy_zastupitelstva-archiv_db-volebni_obdobi_2018_2022-x9_zasedani_zastupitelstva_hlavniho_mesta.html

http://zastupitelstvo.praha.eu/ina/seznamlist.aspx?aid=3&sid=0&pid=1&mid=1,81&customtemplate=1&did=51186&hledej=1&username=public&lbl=usneseni-ZHMP-1