Trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení na firmu Lime, která provozuje elektrokoloběžky podá vedení Radnice Prahy 2…

Důvodem má být porušování podmínky provozu koloběžek. Jde tak o vygradování sporu mezi Radnicí Praha 2 a firmou Limet. Spor trvá již několik měsíců. Praha 2 zakázala jejich provoz na svém území, zákaz je však porušován. Firma tvrdí, že nic neporušuje.

http://m.praha2.cz/image/.pd/6qx1/kols.jpg

Reakce občanů Praha 2:

Otázka: parkování koloběžek (Pánková 26.8.2019 20:51) Dnes byl na Idnes článek o nepovoleném parkování koloběžek na Praze 2-prý je firma pokutuje stokorunou. To je výsměch ???Zasílám fotografii hnízda koloběžek které blokovaly v neděli refýž tramvají V Praze 2-zastávka Štěpánská.Jak k tomu chodci a cestující přijdou že přes koloběžky nemohou nastupovat do tramvaje ?????Řeší to radnice nějak ?

Radniční anketa

V létě radnice také vyvolala anketu s obyvateli prahy 2, kde se jich ptala na názor, jestli jim koloběžky vadí. Výsledky ankety potvrdily, že obyvatelé Prahy 2, sdílené elektrokoloběžky nechtějí.

Městská část Praha 2 uzavřela anketu o dopravě, v níž zjišťovala názor svých obyvatel na to, zda chtějí či nechtějí na území dvojky sdílené elektrokoloběžky. Výsledek hlasování je jednoznačný: obyvatelé Prahy 2 na území dvojky elektrokoloběžky nechtějí. Potvrdilo se tak, že postoj městské části, která společnosti Lime neustupuje, se shoduje s názorem většiny obyvatel Prahy 2.

Anketu, která probíhala po celý měsíc červenec, vyhlásila městská část Praha 2 v radničním měsíčníku Noviny Prahy 2, kde byl otištěn anketní kupon. Celkem od 1. do 31. července hlasovalo 396 Pražanů, kteří odpovídali na otázku, zda chtějí sdílené elektrokoloběžky v ulicích Prahy 2. Z tohoto počtu 306 hlasujících zakroužkovalo odpověď NE, 82 hlasovalo pro ANO, 8 hlasů bylo neplatných (nezakroužkována žádná odpověď).

„Jsme první městská část, která se ptá svých obyvatel na jejich názor ohledně sdílených elektrokoloběžek. Výsledek ankety není překvapením, z reakcí našich obyvatel vím, že mnohým vadí, když se elektrokoloběžky povalují na různých místech a jezdí se na nich po chodnících mezi chodci,“ říká místostarosta Prahy 2 Jan Korseska, v jehož gesci je oblast dopravy.

Anketa zde:
http://www.praha2.cz/Vysledek-ankety-potvrdil-ze-lide-v-Praze-2-sdilene-elektrokolobezky-nechteji.html

Podle Městské Policie Praha, bylo loni potrestáno na 194 cyklistů a koloběžkářů. Dosud bylo od 1.1.2019 do 15.9.2019 spácháno na 1048 přestupků. Hlavně jde o jízdu na chodníku. Radnice chce po firmě Lime, aby předložila doklady o splnění technických požadavků a vyjádření policie, to se však nestalo.

„Společnost Lime ani jeden z požadovaných dokumentů nepředložila. Místo toho svévolně omezila červenou zónu v Praze 2 pouze na náměstí Míru s jeho bezprostředním okolím, park Folimanka, Vyšehrad, Havlíčkovy sady a železniční stanici Praha-hlavní nádraží. Je tedy zřejmé, že službu sdílených koloběžek hodlá systémem ´půjč si a zahoď´ provozovat i nadále bez respektování požadavků městské části,“ řekl místostarosta Jan Korseska (ODS).

„Požadavky, k jejichž plnění jsme se přihlásili v memorandu s hlavním městem, plníme. Proto je služba v omezeném provozu dostupná i v Praze 2. Věříme, že jsme v právu, když provoz koloběžek na Praze 2 funguje tak, jak je nyní nastaven. Paradoxně jsme tedy s Prahou 2 ve shodě v tom, že uvítáme vyjasnění tohoto stavu,“ řekl provozní manažer společnosti Lime Ondřej Široký.

Koloběžky řeší také radnice Praha 1. V Praze provozují sdílené koloběžky firmy Lime, Rekola od jara funguje také firma Homeport, ta nabízí sdílená elektrokola.

Autor: ČTK, TGM, Praha, ČR, 24.9.2019

Zdroj:

http://www.praha2.cz/