Mrakodrapy mohou být kontroverzní z mnoha důvodů, ať už mění oblíbené panoráma města nebo mají negativní dopad na místní obyvatele…

Někdy se však objeví takový, který zkrátka uráží estetické cítění obyvatel. Top Tower vypadá, „jako by ropný tanker narazil do administrativní budovy.“

Animace budovy zde:

Věž je navržená sochařem Davidem Černým a architektem Tomášem Císařem. Nabídne výhledy na město z veřejné vyhlídky přístupné pomocí výtahů. Využitá má být především k pronájmu bytů, s kancelářemi a kulturním centrem. V přízemí bude také veřejně přístupná zahrada a obchody.

Černý je proslulý svými kontroverzními pracemi včetně Entropy, sochy vytvořené při příležitosti předsednictví České republiky v Radě Evropské unie v roce 2009, které zobrazuje každou zemi EU pomocí národního stereotypu.

Černým navrhovaná věž, bude situována v blízkosti zastávky metra Nové Butovice na předměstí města. Historické centrum Prahy je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO a výškové budovy jsou v centru města zcela zakázány.

„Projekt Top Tower připravujeme již více než dva roky a konečné verzi předcházelo osm dalších alternativních návrhů,“ uvedl Marcel Soural, předseda představenstva Trigema.

„Během této doby jsme shromáždili a stále shromažďujeme informace od odborníků, vnitrostátních a místních orgánů a samozřejmě místních obyvatel, jejíž zástupci se již účastní řady veřejných jednání.“

Pokud bude schválena, mohla by výstavba začít roku 2021 a podle firmy Trigema má trvat tři roky. Projekt bude stát 2 miliardy korun (84,5 milionu USD).

Autor: CNN, USA, 5.10.2019

Zdroj:

https://edition.cnn.com/style/article/prague-tallest-building-scli-intl/index.html