Ve věku 92 let dnes zemřela divadelní a filmová herečka Vlasta Chramostová. ČTK o tom informoval mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk…

Za své nekonformní postoje po srpnu 1968 měla Chramostová zákaz hrát ve filmu, televizi i rozhlase. V roce 1970 ji Otomar Krejča angažoval do Divadla za branou, po jehož zrušení v roce 1972 se krátce objevila v Západočeském divadle v Chebu v titulní postavě Brechtovy hry Matka kuráž a její děti. Na dalších sedmnáct let pro ni zůstaly všechny oficiální scény i média uzavřeny. Angažovala se v disentu a samizdatu, patřila k prvním signatářům Charty 77 a se svým mužem Stanislavem Milotou se živila výrobou a prodejem lamp. Založila doma režimem sledované a pronásledované bytové divadlo. Ještě na jaře 1989 byla odsouzena za opoziční činnost.

Před kamerou debutovala v roce 1949 v dramatu Veliká příležitost. Dramaticky náročnější portréty žen, které prokážou morální kvality při těžkých zkouškách za nacistické okupace, vytvořila v roce 1950 ve Fričově Pasti a o pět let později ve Weissově snímku Hra o život.

V roce 2015 byla uvedena do Síně slávy Národního divadla.

Spalovač Mrtvol:

Ukázka z filmu: Spalovač mrtvol

Umělci o Chramostové: Skvělá herečka s kritickým pohledem 

Za skvělou herečku a odvážnou ženu označilo zesnulou Vlastu Chramostovou ministerstvo kultury. Její umělečtí kolegové na ní obdivovali mimo jiné schopnost kritického pohledu a odstupu.

Chramostová spojovala 20. a 21. století české kultury a politiky a nikdy neztratila schopnost kritického pohledu a odstupu, uvedl v reakci na hereččino úmrtí ředitel Národního filmového archivu Michal Bregant. V československé a české kinematografii podle něj zůstává Chramostová neobyčejně silnou, monumentální osobností. „Patos, který herce dokáže tak často zradit, ji vždy posiloval a byl autentickou součástí jejího působení v divadle, ve filmu i ve společnosti,“ dodal.

Herec David Prachař, který se s herečkou setkal mimo jiné v Divadle Kolovrat a byl s ní v poslední době v užším kontaktu, obdivuje na Chramostové schopnost vrátit se na jeviště po dvacetileté pauze, vynucené podpisem Charty 77. „Je to obdivuhodné a ojedinělé,“ řekl Prachař a dodal, že i návrat po mnohem kratší době bývá pro herce těžký.

Podle Prachaře byla Chramostová jedním z mála lidí, kteří dokázali otevřeně psát o svém vztahu ke vstupu do komunistické strany. „Od té doby jsem nic tak svobodného a objektivního nečetl,“ uvedl herec. Dodal, že až do své smrti byla Chramostová schopná nadhledu. „Nepropadala žádným sentimentům, ani nad svým životem, ani nad okolím,“ řekl Prachař ČTK.

Zármutek na úmrtím Vlasty Chramostové vyjádřilo ministerstvo kultury. „Skvělá divadelní a filmová herečka, jedna z prvních signatářek Charty 77, odvážná žena, vzácný člověk,“ charakterizovalo ji ministerstvo na svém twitterovém účtu.

Babiš a další politici: Chramostová byla statečná žena 

Premiér Andrej Babiš (ANO) označil úmrtí Vlasty Chramostové za velmi smutnou zprávu. „Odešla vynikající herečka a statečná žena,“ uvedl na twitteru.

V obdobném duchu jsou i další reakce z politické sféry. „Byla nejen vynikající herečka, ale také statečná žena, kterou osud nešetřil v osobním ani v pracovním životě. Její otevřenost, odvaha a vytrvalost, s nimiž se dokázala postavit nepřízni doby, pro nás zůstávají stejně významné a inspirující jako její umění,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala.

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček na twitteru napsal, že Chramostová byla statečná, zásadová a lidská. „Velká umělkyně, velký život, velký osud,“ uvedl.

Senátor Pavel Fischer připomněl, že herečka byla jednou z prvních signatářek Charty 77. „Měla vnitřní morální pevnost, kterou neotřáslo ani dvacet let zákazů a perzekucí. Takoví lidé jsou vzácní. Čest její památce,“ napsal.

O dnešním úmrtí Vlasty Chramostové ČTK informoval mluvčí národního divadla Tomáš Staněk. Podoba posledního rozloučení s herečkou zatím není známa, podle Staňka ale první scéna zvažuje své zapojení. Národní divadlo také vyvěsí černý prapor.

Autor: ČTK, Praha, ČR, 6.10.2019

Zdroj:

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/ve-veku-92-let-zemrela-herecka-a-signatarka-charty-77-chramostova/1805926