Svoz komunálního odpadu v Praze podraží o 30 procent. Změnu znění vyhlášky o svozu odpadu dnes schválili pražští radní…

Důvodem je snaha snížit částku, kterou musí město za svoz každoročně doplácet. Zvýšení poplatku přinese do městské pokladny ročně asi 220 milionů korun navíc. Nyní domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru. Radní dnes zároveň schválili zavedení služby svozu bioodpadu, jehož cena bude oproti současnosti o polovinu nižší

Podle dokumentu, který radní schválili, jsou náklady města na svoz komunálního odpadu ročně přes 977 milionů Kč. Na poplatcích vybere 723 milionů. Rozdíl pokrývá z rozpočtu. „Při zvýšení poplatku za komunální odpad o 30 procent budou výrazně sníženy náklady města na zajištění systému nakládání se směsným komunálním odpadem v Praze s tím, že finanční účast města se při plném výběru nově stanoveného poplatku sníží na asi tři procenta,“ píše se v předkloženém dokumentu.

Schválení návrhu už kritizuje opozice:

Bydlení v Praze se nesmí dál prodražovat, odmítáme zvýšení poplatků za odpad

Opoziční občanští demokraté nesouhlasí s plánem pražské koalice na zvýšení poplatků za komunální odpad. Podle předsedkyně zastupitelů ODS Alexandry Udženija to povede k dalšímu zdražení bydlení v Praze.

„Zvýšení poplatků za komunální odpad o 30% je dalším důkazem neschopnosti vedení hlavního města. Rada by měla řešit, jak život Pražanům usnadnit, místo toho však přichází s dalším plánem, jak bydlení v Praze ještě zdražit, obdobně, jako v případě zvýšení daně z nemovitosti. Lépe se po roce vládnutí Pirátů, Prahy sobě a Spojených sil daří asi jenom kamarádům koaličních představitelů, Pražanům bohužel ne. Očekávala bych, že místo projídání rozpočtu a následném zdražování života Pražanům, začne koalice nejprve šetřit sama u sebe.“ uvedla předsedkyně zastupitelského klubu ODS Alexandra Udženija.

Zavedení svozu bioodpadu

V novele vyhlášky radní schválili také zavedení svozu bioodpadu. Teď si ho mohou zájemci objednávat u městské firmy Pražské služby (PSAS). Od svého kroku si vedení města slibuje rozšíření svozu bioodpadu. PSAS službu nabízejí od 1346 korun ročně při odvozu 120litrového kontejneru jednou za 14 dní do 8611 korun při svozu nádoby o objemu 240 litrů dvakrát týdně. Po převzetí služby městem by měly být ceny podle dokumentu poloviční.

Loni lidé v metropoli vyprodukovali 321.183 tun odpadu, o rok dříve to bylo 304.325 tun. Vytříděného odpadu bylo loni 56.949 tun, tedy 18 procent. Nejvíce se třídí papír. Další odpad končí ve sběrných dvorech, kterých jsou v Praze dvě desítky. Svoz odpadu pro zhruba dvě třetiny metropole provádí na základě smlouvy s magistrátem Pražské služby, zbytek zajišťuje firma AVE CZ podnikatele Daniela Křetínského a její subdodavatelé.

Autor: ČTK, TGM, Praha, ČR, 14.10.2019

Zdroj:

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/svoz-komunalniho-odpadu-v-praze-podrazi-o-30-procent/1808993

http://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/praha_chysta_rozsireni_svozu_bioodpadu.html