Máme rok od komunálních voleb v Praze (5.- 6.10.2018). Volby vyhrála ODS, ale moci se následně ujala koalice Piráti – Spojené síly pro Prahu (TOP 09 & STAN) – Praha Sobě. Ti 12.11.2018 podepsali koaliční smlouvu a vydali její programové prohlášení. Vystřídali tak ve vedení Prahy hnutí ANO. Máme pro Vás několik otázek, které se týkají jejich vládnutí městu Praha za uplynulý rok. Blíží se první výročí vládnutí současné koalice na MHP.

Jak byste zhodnotil jejich dosavadní působení v čele hlavního města?

No popravdě řečeno toho k hodnocení moc není. Ano, koalici se podařilo zvítězit v boji proti plyšovým krtkům a pandám v ulicích metropole a podařilo se také zrušit ohňostroj, na druhé straně ale neprošel geniální nápad na sledování Pražanů skrze vodoměry a zákaz pivních kol se poněkud minul účinkem, když byla tato kola nahrazena „Beerbusem“ s pizzou a striptérkou. Tedy, koalice řeší nesmysly, zatímco doprava v Praze kolabuje a ceny bytů dále rostou a rostou. Koalice tedy podle mého názoru jen potvrzuje ten neblahý trend, kdy je důležitější než to, co dělá, jak u toho vypadá, k čemuž vytváří zmíněné pseudokauzy.  

Daří se podle vás, koalici naplňovat jejich programové prohlášení?

Uvedu to jedním příkladem z programového prohlášení Rady, konkrétně kapitola „Transparentní a odpovědné hospodaření města“, ve které se praví: „Vypovíme nevýhodné nájemní smlouvy na nebytové prostory v majetku města. Nabídky komerčních pronájmů budeme inzerovat i na realitních webech, aby se přihlásilo co nejvíce uchazečů a nájemní smlouvy byly uzavírány za tržní ceny“. A skutečnost krásně dokládá pronájem Šlechtovi restaurace na Praze 7. Uzavřené výběrové řízení, dělané přes společnost Obecní dům za utajených podmínek, které shodou okolností vyhraje sponzor a kandidát jedné z koaličních partají. Předpokládám, že ani zvyšování běžných výdajů do neskutečných výší v programovém prohlášení není.

Dokážete najít (uvést) nějakou věc, záležitost, událost, která se současnému vedení Prahy, za rok působení ve vedení hlavního města povedla? Pokud ano o jakou věc jde?

Jako pozitivní vnímám zahájení geologického průzkumu na trase Metra D, i když o této zakázce za 1,5 miliardy Kč tato Rada složená ze statečných bojovníků za transparentnost a otevřenou radnici hlasovala tajně. Na druhou stranu jim ale budiž ke cti, že při tom alespoň nefalšovali zápis z jednání, jako to udělali při jiném svém tajném hlasování.  

Mohl byste se pokusit oznámkovat jednotlivé členy Rady HMP jako ve škole? (1=výborně, 5= neuspokojivě) a stručně Vaši známku okomentovat ?

Vysvědčení politikům vystavují voliči. Volič – občan – sám zhodnotí nejlépe, kam se Praha za ty 4 roky posunula a nakonec prohlédne i všechny marketingové triky, politické hrátky nebo i obyčejnou neschopnost politiků. V tom je demokracie jedinečná a je to nejčistší způsob, jak posouvat věci kupředu a směrem k lidem.  

Co byste popřál koalici do dalšího roku?

Tato koalice je již několikátou v pořadí, která tak nečiní. Praha stagnuje, nerozvíjí se. Namísto, aby primátor využil unikátní příležitost, která se nám tu v podobě plánu vlády na výstavbu v Letňanech nabízí, k jednání o urychlené dostavbě vnitřního a vnějšího okruhu, dává si nesplnitelné podmínky a chová se arogantně. Přece osobní animozity, nebo ideová zaslepenost nemohou přebít benefity, které se dají z této konkrétní věci, při troše šikovnosti a diplomacie, pro Pražany získat. Proto bych popřál spíš sobě a všem dalším Pražanům, aby vedení Prahy už konečně začalo pracovat a přestalo se věnovat jen své vlastní politické reklamě. 

Autor: TGM, Praha, ČR, 14.10.2019