Koalice schválila na 10. zasedání zastupitelstva HMP, přesun Slovanské epopeje na 5 let na zámek v Moravském Krumlově, zdražení svozu komunálního odpadu o 30 %…Řešila se také deklarovaná transparentnost koaličních Pirátů…

Jednání začalo v 8.30 hod ve čtvrtek 17.10.2019. Až po 5 hodinách byl schválen jeho program. Opozici prošel jen jeden návrh na změnu programu. 

Zvýšení ceny za svoz komunálního odpadu o 30 %

Koalice již v pondělí na radě města tento návrh schválila.Teď ještě potřebovala návrh potvrdit hlasováním, což díky koaliční většině prošlo. Město má tímto krokem získat na 220 milionů navíc. Zaveden bude také svoz bioodpadu. Proti zvýšení cen se ohradila opozice:

Zvýšení poplatků za svoz popelnice o 30 % je dalším důkazem neschopnosti vedení hlavního města. Tímto krokem Rada zvyšuje už tak vysoké náklady na život v hlavním městě. Jedná se o další nekoncepční řešení vedení metropole, jako tomu bylo v případě zvýšení daně z nemovitosti. Místo toho, aby koalice začala šetřit hlavně u sebe, projídá rozpočet a výpadky chce zaplatit z kapes Pražanů. Lépe se po roce vládnutí Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil daří asi jenom kamarádům a poradcům koaličních stran,“ říká předsedkyně klubu zastupitelů za ODS Alexandra Udženija.

„Jde jen o další zdražování stejně jako u zvýšení daně z nemovitostí,“ řekl předseda klubu ANO Patrik Nacher.

Přesun Slovanské epopeje na 5 let na zámek v Moravském Krumlově

Koalice odhlasovala přesun Slovanské epopeje na zámek v Moravském Krumlově, kde již byla od 50.let až do roku 2011. Tehdy ji převezlo do Prahy někdejší vedení města v čele s ODS. Ta navrhovala, aby se epopej umístila dočasně na zámku ve Zbraslavi. To, ale neprošlo.

„Jedním z posledních přání pana Alfonse Muchy bylo, aby Slovanská epopej byla vystavena v Praze. I proto je nepřípustné, aby se město vzdalo světově unikátního díla ve prospěch jiného města jen za účelem politického handlu. Je alarmující, že vedení města není schopné se o takto vzácné dílo postarat a tlačí na přesun do nevyhovujících podmínek zchátralého zámku v Moravském Krumlově. Povinnost každého pražského politika je, aby Slovanská epopej zůstala v Praze. Ptám se, zda by se hnutí Praha sobě nemělo jmenovat Krumlov sobě,“ dodává předsedkyně kontrolního výboru za ODS Jaroslava Janderová.

Transparentní netransparentnost Pirátů

Zastupitelka za Piráty Michaela Krausová oznámila, že rezignuje na post předsedkyně klubu Pirátů, ale že bude dál pracovat pro Pražany, jako neuvolněná zastupitelka, u toho nařkla opoziční ANO a ODS z korupce. Tím rozpoutala dlouhou debatu, kde o deklarované transparentnosti Pirátů. Opozice reagovala tak, že z hlediska Pirátů jde dlouhodobě o moralizování, a dělání se „těmi lepšími“…

„Celá koalice v čele s Pirátskou stranou se od svého vzniku ohání transparentností. Proto budeme požadovat důvěryhodné vysvětlení schůzek bývalé předsedkyně pirátského klubu Michaely Krausové s obžalovaným manažerem JCDecaux. JCDecaux v Praze usiluje o významnou veřejnou zakázku a informace z médií o těchto schůzkách tak vyvolávají spoustu otázek o transparentnosti celého procesu veřejné zakázky za desítky miliónů korun. Závažnost celé situace podle nás podtrhuje fakt, že i přes ubezpečování předsedy Pirátské strany Ivana Bartoše, že se o žádný problém nejedná, paní zastupitelka Krausová na svou funkci předsedkyně klubu včera rezignovala,“ říká místopředseda zastupitelského klubu ODS Jakub Stárek.

Kácení stromů na Petříně

Proběhla také rozprava o petici proti kácení stromů na Petříně. ,,Za zamezení plánovaných stavebních úprav ve Velké strahovské zahradě na Petříně.“ Petici podepsalo přes 2000 lidí. Petřín pro život:

https://www.facebook.com/groups/401567090639021/

Předseda pražské ODS Tomáš Portlík dodává k situaci kolem kácení stromů na Petříně: „Jednání bratrů Čižinských s obyvateli Petřína ohledně výstavby nové budovy veřejných toalet je ukázkou arogance moci. Kromě toho, že se jedná o proměnu jedné z dominant hlavního města, je zarážející také to, jak jedná vedení města se svými občany. Takové jednání je obzvlášť zarážející, když si uvědomíme, že se Praha Sobě od začátku zaštiťuje občanským aktivismem a otevřenou diskusí se sousedy.“

Průtahy rekonstrukce Libeňského mostu

Opozice také napadla rekonstrukci Libeňského mostu, dle ní jde o jasný důkaz amatérismu radního pro dopravu za Prahu Sobě. Rekonstrukce Libeňského mostu byla jejich hlavní volební téma, celý plán teď ovšem dostává fatální trhliny. Pražané by se navíc měli obejít bez náhradních objízdných variant pro auta nebo pražskou hromadnou dopravu. Tvrdí ODS.

Ukazuje se, že náš původní návrh na stavbu nového Libeňského mostu byl tím nejefektivnějším. Je nepřijatelné, že svým aktivismem si koalice v čele s primátorem Hřibem bere za rukojmí obyvatele Prahy, protože absence objízdných tras znamená pro řidiče nejen z Prahy 7 dopravní peklo,“ říká zastupitel za ODS Ondřej Martan.

Protest vozíčkářů kvůli zrušení speciální linky autobusu H1

Dopoledne se také konala demonstrace vozíčkářů před budovou magistrátu. Ti chtějí, aby vedení města vrátilo zpět linku autobusu, kterou v létě omezilo. Vozíčkářům to komplikuje dle jejích slov život. Demonstraci navštívil primátor Zdeněk Hřib a náměstkem pro dopravdu Adam Scheinherr. Ti vozíčkářům řekli, že tou linkou stejně nikdo nejezdil. Vozíčkáři se následně ohradili, že podle vedení města jsou tedy „nikdo“…

Videozáznam z demonstrace zde:

https://www.prazskynoviny.cz/uncategorized/praha-zive-vratte-nam-autobus-h1/

Článek o zrušené lince autobusu H1 zde:

https://www.prazskynoviny.cz/uncategorized/praha-vratte-nam-autobus/

Zasedání nakonec skončilo skoro po 17 hodinách v pátek 18.10.2019 nad ránem…

Celé zasedání jsme sledovali on-line zde:

https://www.prazskynoviny.cz/uncategorized/praha-10-zasedani-zastupitelstva-hlavniho-mesta-prahy/

Autor: TGM, Praha, ČR, 18.10.2019