Letiště Praha se do roku 2035 rozšíří na 23 milionů cestujících, rozšíří také přímá spojení do destinací…

Letiště Praha by mělo do roku 2035 zvýšit kapacitu až na 23 milionů odbavených cestujících ročně. Letos odbaví 17,7 milionu lidí, což je meziroční nárůst o 5,8 procenta. Na kulatém stole Hospodářské komory ČR to uvedl předseda představenstva letiště Václav Řehoř. S kapacitními problémy se letiště potýká již nyní. Podle Řehoře muselo například letos v létě odmítnout deset procent příletů na terminál 1. Růst počtu cestujících roste nepřetržitě od roku 2013.

Podmínkou navýšení kapacity letiště je výstavba paralelní dráhy, centralizace bezpečnostní kontroly a vybudování nových nástupních prstů D a E. Prst D by měl vzniknout u terminálu 2 do roku 2029 a zajistí devět kontaktních stání a pět stání pro dálkové linky, prst E bude vybudovaný do roku 2036.

Spolu s dobudováním paralelní dráhy bude nutné odstavit stávající vedlejší dráhu. Po uvedení nové dráhy do provozu za zhruba osm let se očekává zrušení nočního provozu na letišti. Dráha bude sloužit pouze pro vzlety. Po jejím zprovoznění vzroste kapacita pohybů na letišti na 250.000 za rok.

Cesta z centra Prahy na Letiště Václava Havla v Ruzyni by měla po připravované železniční trati trvat 25 minut. Z železnice za téměř 40 miliard korun, která povede i do Kladna, je nyní rozpracovaná pouze část na Negrelliho viaduktu. Úprava jednokolejné a neelektrizované trati do Kladna s odbočkou na pražské letiště se připravuje už mnoho let. Nové spojení by mělo umožnit desetiminutový interval vlaků jedoucích na letiště i do Kladna.

Pražské letiště bude mít také během zimního letového řádu, který začíná v neděli 27. října, přímé letecké spojení do celkem 121 destinací ve 46 zemích světa. Je to o šest destinací více než ve stejném období loňského roku, sdělilo letiště v tiskové zprávě. Nejvíce se bude létat do Londýna, ze zemí potom do Velké Británie.

Nové destinace: Lvov, Charkov, Kišiněv, Casablanka, Perm, Florencie, Nur-Sultan, Stockholm-Skavsta, Bournemouth, Billund, Bejrút, Keflavik, Malta, Oděsa a Benátky-Treviso.

Autor: Letiště Praha, ČTK, TGM, Praha, ČR, 22.10.2019

Zdroj:

https://www.prg.aero/

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/letiste-praha-se-do-roku-2035-rozsiri-na-23-milionu-cestujicich/1810859