Zpustlou secesní budovu ve Svobodově ulici, která chátrá již řadu let, není potřeba pražanům zvlášť představovat… 

V roce 1960 zde přestaly zastavovat vlaky a od roku 2014 zde už nejsou žádní stálí železniční zaměstnanci. Aktuálně má nádraží oficiální status výhybny dálkově řízené ze stanice Praha-Smíchov. Budovu nádraží Praha-Vyšehrad prodaly České dráhy v roce 2007 společnosti TIP Estate, za níž stáli neznámí vlastníci z USA. Od té doby se toho kromě další změny vlastníka a dalšího chátrání budovy moc nezměnilo.

Na webu „prázdné domy“ jsou o budově tyto aktuální informace:

Vyšehrad zajímá nové vedení Prahy a přemýšlí o jeho vyvlastnění, popř vykoupení s rekonstrukcí žel. mostu. Praha 2 aktivně hledá kupce pro nádraží a vypadá to že ho má. Ing. arch. V. Vondráček informoval o jednání se zástupci společnosti Linkcity Czech Republic, a. s. Společnost prověřuje možnost odkoupení nádraží. Předpokládá zmenšení objemu navržených přístaveb, na které bylo vydáno stavební povolení. Nové přístavby i stávající nádraží by mělo být využito jako hostel (síť hotelů Wombat’s). V části nádraží lze umístit na základě dohody prostory pro veřejnost.

Oslovili jsme radnici MČ Praha 2, aby se nám aktuálně k celé věci vyjádřilo:

V současné době stále probíhají jednání mezi vlastníkem budovy a Magistrátem hlavního města Prahy, se kterým jako městská část celou situaci konzultujeme. Pro nás samotné, jako městskou část, by jak koupě, tak následné stavební investice byly finančně náročné. S magistrátem se tedy společně zabýváme nejen otázkou koupě budovy bývalého nádraží Vyšehrad, ale také jeho následným využitím. Již v minulosti jsme například při společných jednáních navrhovali využít případné objekty na pozemcích, které jsou součástí nabízených nemovitostí, k umístění Slovanské epopeje, (vedení Prahy, rozhodlo 17. 10. 2019, o přesunu Slovanské epopeje, zpět na zámek v Moravském Krumlově). Jak nakonec jednání dopadnou, nelze v tuto chvíli jakkoli předjímat. Řekla nám Mgr. Andrea Zoulová, tisková mluvčí, odbor kanceláře starostky a vnějších vztahů MČ Praha 2

Z magistrátu hlavního města Prahy nám napsali toto:

Dobrý den pane redaktore, pokud máte vyjádření městské části, pak asi nemáme co víc dodat.Vít Hofman, vedoucí oddělení médií a tiskový mluvčí, Magistrát hlavního města Prahy

Vyjádření dnešního vlastníka budovy se nám nepodařilo získat. Nicméně, MČ Praha 2 se snaží s majitelem budovy, firmou RailCity Vyšehrad s.r.o. věc řešit. Firma chce budovu zjevně prodat.

https://rejstrik-firem.kurzy.cz/28144473/railcity-vysehrad-sro/

Vývoj kolem budovy sleduje i facebooková stránka:

https://www.facebook.com/pg/nadraziprahavysehrad

Existuje plán zřídit novou vlakovou zastávku na Výtoni. To by ale zřejmě znamenalo zánik parkovacích míst, které se aktuálně nachází pod železničním mostem, protože by bylo nutné zbudovat přístupovou cestu na zastávku (schodiště, výtah). Z toho pohledu je obnova nádraží Praha-Vyšehrad lepším řešením. To je však dnes v rukou vlastníka a také dohody jak s MČ Praha 2, vedením HMP a ČD.

Autor: TGM, Praha, ČR, 30.10.2019

Zdroj:

https://prazdnedomy.cz/domy/objekty/detail/126-nadrazi-vysehrad