Letiště Praha spouští program Plasty už neletí, který má vést k omezení spotřeby jednorázových plastů v prostředí letiště…

Chce proto motivovat cestující, aby tento druh plastů používali minimálně nebo vůbec, zároveň firma postupně sníží vlastní spotřebu plastových obalů a do iniciativy zapojuje i obchodní partnery. Letiště tak rozšiřuje svoje aktivity v oblasti ochrany životního prostředí, které se dosud soustředily spíše na snižování emisí, ochranu proti hluku či ochranu podzemních i povrchových vod. Zároveň se tak připojuje k některým evropským letištím, která hledají cestu ke snižování produkce plastového odpadu.

Zdroj: Letiště Praha

K tomu může cestujícím nově pomoct systém výlevek a pítek, kdy cestující jednoduše vodu z lahve vylijí před bezpečnostní kontrolou do výlevky a po průchodu kontrolním bodem si prázdnou lahev opět zdarma naplní pitnou vodou z jednoho ze 13 dostupných pítek. První výlevku mohou cestující vyzkoušet v Terminálu 2 již nyní a v budoucnu připravuje Letiště Praha instalaci několika dalších. Letiště Praha omezilo také nabídku plastových reklamních předmětů a plasty redukuje i v oblasti interního stravování. V kancelářích, v zasedacích místnostech a na akcích, která pořádá, bude personál letiště nabízet místo balené vody v plastových lahvích raději čerstvou vodu v karafách, často doplněnou o mátu či jiné bylinky. Místo jednorázových plastových kelímků jsou nabízeny sklenice a jednorázová dávkovaná mléka do kávy jsou nahrazovány konvičkami na mléko. Testuje se také redukce plastových sáčků, a to díky zavedení nových odpadkových košů podporujících recyklaci odpadu. 

K omezování jednorázových plastů letiště motivuje i své nájemce. Jako první se k iniciativě připojil nájemce letištních restaurací a občerstvení Lagardère Travel Retail. Ten nově plánuje v průběhu roku 2020 zavést do svých letištních provozoven zálohované kelímky po konzumaci nápojů, které bude možné opět vracet.

Autor: Letiště Praha, Praha, ČR, 5.11.2019

Zdroj:

https://www.prg.aero/plasty-uz-neleti