V pořadí 14. držitele této ceny – Ladislava Bezděka z Prahy – vybrala tradičně veřejnost online hlasováním…
Cenu Michala Velíška uděluje Nadace ADRA a TV Nova od roku 2006 za statečnost při záchraně lidského života.
Slavnostní vyhlášení jména držitele ceny a předání hlavní ceny – skleněného anděla – se uskutečnilo za přítomnosti Petra Hlubučka, náměstka primátora hlavního města Prahy, a Václava Velčovského, náměstka MŠMT ČR, v reprezentačních sálech Primátorské rezidence.
Navečer 23. srpna 2019 se v pražských Stodůlkách vracel z práce jednašedesátiletý Ladislav Bezděk. V parčíku si všiml mladého muže a asi padesátileté ženy. Domníval se, že paní má zdravotní problémy. Šel proto blíž, aby dvojici nabídl pomoc. Zjistil však, že mladík ženu škrtí, a proto ho rázně vyzval, aby toho nechal. Násilník sice již bezvládnou ženu pustil, ale začal ji surově kopat do hlavy. Pan Bezděk si proto stoupl mezi ně a mladíka opět vyzval k ukončení násilí. Ten přestal a po chvíli odešel. Zachránce se poté snažil ještě s kolemjdoucí ženou poskytnout oběti první pomoc a zavolat záchranku. Násilník se však vrátil s nožem a nejprve se jím snažil bodnout ležící ženu do hlavy. Pan Bezděk se mu znovu postavil do cesty. Násilník tedy nůž vrazil do krku jemu a další bodnutí mu zasadil do zad. Poté pobodal i ženu v bezvědomí. To se ale už objevili další lidé a agresor utekl. Nebýt pomoci pana Bezděka, žena by brutální útok nepřežila. Nato již dorazili záchranáři a oba velmi těžce zraněné odvezli do nemocnic. Mezitím policie s pomocí svědka našla nedaleko stále ozbrojeného násilníka, který při zatýkání kladl značný odpor. Ukázalo se, že je to osmnáctiletý cizinec. Oba zranění jsou nyní již v pořádku.
Tisková zpráva policie zde:
https://www.policie.cz/clanek/napadeni-v-praze-5-aktualizace-ii.aspx
Poděkování a uznání dalším finalistům Tomáši Kohoutkovi, Kateřině Svobodové, Martině Hédervári a Evě Růžičkové vyjádřili ředitelka korporátní komunikace TV Nova Lucie Melecká a za Nadaci ADRA Marek Škrla, předseda správní rady.
Pan Kohoutek se zastal dvou žen, jimž v noci vyhrožoval a hrubě urážel vandal mobilního dopravního značení, za což jej tento násilník pobodal. Tři zdravotní sestry neohroženě zneškodnily pacienta, který neočekávaně střílel po dvou svých spolupacientech ve Vinohradské nemocnici.

Kdo byl Michal Velíšek ?
V úterý 13. září 2005 před 18. hodinou procházel přes park Karlova náměstí v Praze dvaatřicetiletý střihač TV Nova Michal Velíšek a v kočárku vezl devítiměsíční dcerku. Všiml si mladého muže, který obtěžoval jakousi dívku na lavičce. Zeptal se jí proto, co se děje. Netušil přitom, že násilník má v ruce pistoli, kterou jí vyhrožuje a neváhá ji použít i proti němu. Šest hodin nato Michal Velíšek v nemocnici následkem průstřelu břicha zemřel. Ohrožená studentka i dítě v kočárku přežily bez zranění. Vrah se dal na útěk. Iva Velíšková se stala vdovou, dcera Valentina přišla o otce. Kolegové z práce a další lidé v Michalu Velíškovi ztratili důležitého člověka, rodiče milovaného syna. Z jeho vraždy byl obviněn a k 25 letům odnětí svobody odsouzen jednatřicetiletý recidivista D.L.
Svým činem rozpoutal Michal Velíšek okamžitě širokou diskusi na téma „hrdinství v dnešní době“. 28. října 2005 byl vyznamenán prezidentem republiky Medailí Za hrdinství in memoriam.
Česká mincovna, a. s., z Jablonce nad Nisou vyrobila pro všechny finalisty Ceny Michala Velíška stříbrné pamětní medaile, a stala se hlavním partnerem celého projektu. Spojila tak toto morální ocenění s více než tisíciletou tradicí českého mincovnictví. Pamětní medaile předal finalistům pan Vítězslav Vurst, čestný předseda výboru Ceny Michala Velíška, který stál u zrodu této ceny.
Autor: TGM, Praha, ČR, 7.11.2019
Zdroj:
Nejnovější komentáře