Další z řad radních hlavního města Praha…

Ing. Petr Hlubuček je dlouholetý starosta Prahy-Lysolaje, který se narodil 22. dubna 1974, původně ve Vrchlabí. Starostou je už téměř devět let, od 8. listopadu 2010, kdy byl zvolen jako nezávislý kandidát a od roku 2014 je členem STANu. Nyní patří mezi radní hlavního města Prahy a zároveň je náměstkem primátora Zděnka Hřiba.

Pochází ze statkářské rodiny z Krkonoš, ale již brzy se s rodinou přestěhoval za prací do Mladé Boleslavy. Na přelomu osmdesátých a devadesátých let absolvoval Střední zemědělskou školu v Brandýse nad Labem a dalších pět let, do roku 1997, studoval provoz a ekonomii na České
zemědělské univerzitě v Praze. Byl mezi prvními účastníky studentských výměnných pobytů, navštěvoval a žil v Německu, Rakousku a Itálii.

Pracoval v cestovním ruchu v Miláně a po završení akademického studia získal titul inženýr (Ing.) a stal se ředitelem hotelu Galaxie v Praze-Suchdole. Další hotel i spoluzakládal a cestoval po celém světě, aby se nakonec usadil a začal politickou kariéru. Ta se mu otevřela zvolením starostou Prahy-Lysolaje z druhého místa kandidátky nezávislých. Ještě v roce 2015 se stal předsedou Svazu městských částí Hlavního města Prahy a jako starosta se primárně soustředil na rozvoj parků a zázemí pro děti a mládež, rekonstruoval Základní školu Járy Cimrmana a v roce 2016, již jako člen Starostů a nezávislých, se postavil proti rozšiřování letiště Václava Havla. V lednu roku 2017 odmítl přijmout dar 100,000 Kč věnovaný obcí za jeho práci. Z pozice předsedy Svazu městských částí Hlavního města Prahy odstoupil po zvolení radním a náměstkem primátora.

Byl na pátém místě kandidátky TOP09 a STAN ve spolupráci s Liberálně ekologickou stranou (LES), KDU-ČSL a Demokraty Jiřího Kasla (tzv. Spojené síly pro Prahu) v komunálních volbách 2018 a byl z tohoto místa zvolen zastupitelem.

Jeho působnost v rámci vedení Hlavního města Prahy se soustřeďuje na oblasti okolo životního prostředí, infrastruktury, technické vybavenosti a bezpečnosti. Podporuje „uhlíkovou neutralitu“ Prahy do roku 2050, zasadil se o zlevnění nádob na třídění bioodpadu, opětovně vystoupil proti rozšiřování letiště Václava Havla a postavil se proti používání glyfosátů při odplevelení.

V roce 2019 byl postižen dvěma kauzami. První bylo obvinění z klientelismu/nepotismu, když navrhl Jiřího Karvánka, svého přítele a partnera a příznivce STAN, do pozice člena dozorčí rady Pražských vodovodů a kanalizací. Později měl být zapojen do falšování zápisů o jednání rady. Hlavního města Prahy ve věci rekonstrukce Libeňského mostu.

Autor: Štěpán Lipský, Praha, ČR, 9.11.2019

Zdroj:

http://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/odbory/index.html?personId=11342

https://www.spojenapraha.cz/