V srdci událostí, které před 30 lety zahájily pád komunistického režimu v tehdejším Československu, na pražské Národní třídě si dnes Češi připomenou začátek sametové revoluce…

Vzpomínkové akce Dne boje za svobodu a demokracii jsou spojeny také s rokem 1939, kdy proti studentům zakročili němečtí nacisté. Den v hlavním městě zahájí tradičně pieta u Hlávkovy koleje věnovaná uzavření vysokých škol nacistickými okupanty 17. listopadu 1939 a smrti studenta Jana Opletalova a dalších jeho kolegů.

Zdroj: Youtube.com

Později si lidé připomenou zejména události staré 30 let kladením kytic a svíček k desce na Národní třídě a shromážděním na Albertově. Kulaté výročí do centra hlavního města přinese také řadu volně přístupných koncertů, přednášek, výstav, projekcí a besed. Chystají se také průvody doprovázené multimediálními projekty.

Akce, které na oslavu 17. listopadu pořádají v Praze a dalších desítkách měst občanské iniciativy, zastřešila jako v minulých letech platforma s názvem Festival svobody. Zahrnuje slavnost Korzo Národní, která letos poprvé obsadí celou Národní třídu, od Národního divadla po Jungmannovo náměstí, a nabídne koncerty, divadlo, autorská čtení, výstavy nebo program pro děti. V podvečer se pak na Václavském náměstí uskuteční Koncert pro budoucnost, kde vedle zpěváků vystoupí řečníci.

Program v Praze završí v Národním divadle předávání Cen Paměti národa, kterými obecně prospěšná společnost Post Bellum oceňuje pamětníky zlomových momentů minulého století. Letos je dostanou polský disident a bývalý lídr hnutí Solidarita Wladyslaw Frasyniuk, maďarský a německý političtí vězni László Regéczy-Nagy a Dietrich Koch, herečka Dalma Špitzerová, která přežila holokaust, a Miroslav Hampl, jenž pomáhal vězňům v uranových dolech.

Autor: ČTK, Praha, ČR, 17.11.2019

Zdroj:

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/v-nedeli-si-cesko-pripomene-sametovou-revoluci-i-udalosti-1939/1821391