Analýza Deloitte ukazuje vzestup Airbnb v Praze…

Počet turistů roste rychleji než počet hotelových lůžek, jen do Prahy jich každoročně zavítá v průměru o 300 tisíc více. Nové lůžkové kapacity přitom přibývají jen nepatrně, jejich počet vzrostl za poslední dva roky pouze o 1,4 procent. Naopak kapacita nabízená přes platformy zprostředkovávající ubytování (např. Airbnb či HomeAway) se zvýšila ve stejném období o 34,1 procent. Na novém trendu vydělávají hlavně ubytovací platformy, zatímco města tratí. Vyplývá to ze studie Deloitte Prague Hospitality Report.

Porovnání s ostatními městy v Evropě Zdroj: Deloitte

Počet dostupných jednotek v Praze nabízených přes platformy sdíleného ubytování vzrostl v roce 2016 z 10 310 na téměř 14 tisíc v roce 2018. Jen v loňském roce tím Praha podle odhadů přišla o místní poplatky v rozmezí 88,5 až 124 milionů korun. V souvislosti s plánovanými změnami poplatků lze předpokládat, že suma dále naroste na více než 250 milionů korun.

Zdroj: Praha 7

„Vidina zajímavého výdělku přes platformy krátkodobého bydlení vytlačuje obyvatele z centra města. Očekáváme, že tento efekt bude pokračovat i směrem do širšího centra. Aktuální předpovědi totiž ukazují, že do roku 2025 přijede do Prahy každý rok o 330 tisíc turistů více než ten předchozí,“ říká Miroslav Linhart, partner a vedoucí oddělení nemovitostí Deloitte.

Airbnb na Praze 1 Zdroj: Deloitte

„Růst turismu a obliba sdílených platforem mají bohužel i negativní dopady na město nebo jeho části a také na místní trh s nemovitostmi. Na to vše legislativa a místní samospráva reagují pomalu. Reakcí by mohlo být nejen případné usměrnění sdíleného ubytování, ale i nová nabídka ze strany hotelů, která by zvýšila flexibilitu trhu,“ dodává Petr Hána, senior manažer oddělení nemovitostí Deloitte.

Zdroj: Praha 7

Autor: TGM, deloitte.com, Praha, ČR, 20.11.2019

Zdroj:

https://www2.deloitte.com/cz/cs/pages/consumer-business/articles/prague-Hospitality-report.html#