V pražské zoo se narodilo mládě makiho Ganzhornova…

Tito primáti přitom v evropských zoologických zahradách prakticky vymizeli; v letošním roce se jediné mládě narodilo právě v Zoo Praha.

Maki Ganzhornův patří k nejmenším primátům na světě. Jedná se o druh malého nočního lemura z jihovýchodního Madagaskaru. Typické jsou pro něj velké hnědé oči a dlouhý huňatý ocas.

Mládě makiho Ganzhornova (na fotografii nahoře) s matkou. Makiové jsou typičtí velkýma hnědýma očima a dlouhým huňatým ocasem. Jejich jemná srst má šedavou barvu. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

„Vědecky popsaný byl teprve v roce 2016. Druhovou diverzitu tohoto rodu začali poznávat zoologové až v posledních dvou desetiletích, během kterých bylo rozlišeno více než 20 druhů ‚trpasličích makiů‘, dříve považovaných za jediný druh. Makiové Ganzhornovi přitom po řadu desetiletí žili nepoznáni v evropských chovech. Do chovu v Zoo Praha přišli v roce 2005 z vídeňské zoo. Do současnosti se jich v pražské zoo narodilo několik desítek.“ vysvětluje kurátor chovu savců Pavel Brandl. 

Mládě makiho Ganzhornova se v Zoo Praha narodilo 15. září a zatím společně s matkou zůstává v zázemí, kde tráví čas v porodním boxu. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

V Zoo Praha makiho Ganzhornova najdete v pavilonu Afrika zblízka v horní části areálu. Obývá expozici, kde jsou chováni soumrační a noční živočichové. Díky zvláštnímu osvětlení, které zvířata vnímají jako odstín šedé, dochází k převrácení jejich aktivity.

Autor: TGM, ZOO, Praha, ČR, 20.11.2019

Zdroj:

https://www.zoopraha.cz/