Na berlínských ulicích stojí kolem 15 000 elektrických skútrů. K dispozici je také bezpočet půjčoven kol. Radnice i městské části, chtějí regulovat jejich divoký nárůst. Ekologickou dopravu, ale podporují…

15 000 e-skútrů od šesti provozovatelů

V Berlíně, nabízí služby e-koloběžek a elektro-kol na 6 společností. Je mezi nimi velká konkurence. Jednou z nich je i společnost Lime, která funguje také v Praze. Provozovatelé tvrdí, že jde o nový dopravní trend, který má větší budoucnost, než městská hromadná doprava nebo automobilismus.

Psali jsme zde:

https://www.prazskynoviny.cz/o-praze/praha-problemy-s-e-kolobezkami-nejen-v-matce-mest/

Současně e-koloběžky ještě více prohloubily boj ve městě. Již dříve se chodci, cyklisté a motoristé hádali, kdo by měl mít nárok na jízdu po silnicích, cyklostezkách a chodnících. Koloběžky ještě více komplikují diskusi. Zejména od jara 2020, má být tisíce dopravních ploch vyhrazených jako úložné prostory pro e-skútry a půjčovny kol. To s sebou však přináší spory mezi hlavní berlínskou radnicí a místními městskými částmi, ne všechny hodlají tento směr podporovat a říkají, že jsou takto vytlačovány automobily.

Zdroj: Berliner Morgenpost

Když letos v červnu v Německu začala registrace e-koloběžek, stály jich tisíce v ulicích Berlína prakticky přes noc – a vyvolalo to tak rozhořčení. Překáží na chodnících a na řvoucími mladíky, kteří se na nich prohánějí, si ostatní rozhořčeně stěžují.

Na parkovištích je třeba vytvořit tisíce parkovacích míst

V centru má být vytvořeno na asi 1000 parkovacích míst. Z parkovacích míst pro auta, se stávají parkovací místa pro e-koloběžky a e-kola.

„Zatím nevidíme potřebu omezení e-koloběžek. Je důležitější ovládat nabídku smysluplným způsobem.“ říká zástupce berlínské radnice Ingmar Streese za Zelené.

Zdroj: Berliner Morgenpost

To vyvolává další otázku? 

Mělo by město jednoduše poskytnout své omezené veřejné prostory komerčním poskytovatelům e-koloběžek zdarma? Na to samozřejmě upozorňuje opozice, jak na hlavní radnici, tak i v městských částech. Podpora e-kol a e-koloběžek, je však pro koalici stěžejní.

Jak říkají: „Jde o ochranu klimatu a životního prostředí v Berlíně.“

V podstatě jde o podobnou politiku, jakou preferuje vedení Magistrátu v Praze.

Psali jsme zde:

https://www.prazskynoviny.cz/doprava/praha-doprava-inspirovana-berlinem/

Cena & povolená rychlost v Berlíně

Je povolená maximální rychlost a to 20 km v hodině. S tím jak a kde se může na e-koloběžkách jezdit, je to v Berlíně jednodušší, protože má velkou síť městských cyklostezek, a to i v centru města, využívat může i normální silnice, nesmí, ale na chodník. 80 minut jízdy vyjde na cca 13,50 €, což je cca 350 Kč. Baterie, která by podle výrobce měla ujet asi 50 kilometrů, je téměř ze 70 % vybitá. Není potřeba řidičský průkaz. Je nutné prokázat, že vám bylo už 18 let, i když podle platné legislativy můžete na skútru jezdit už od 14 let.

Zdroj: VOI

A co Praha ?

Vedení města vypovědělo memorandum z loňského září se společností Lime, která v metropoli provozuje službu sdílených e-koloběžek. Co bude dál, se teprve uvidí…

Psali jsme zde:

https://www.prazskynoviny.cz/uncategorized/praha-vypovezeni-memoranda-s-provozovatelem-elektrokolobezek/

Autor: TGM, Praha, ČR, 26.11.2019

Zdroj:

https://www.morgenpost.de/berlin/article227602111/E-Scooter-werden-in-Berlin-zum-rollenden-Problem.html