Dostupnost bydlení v našem hlavním městě je ve srovnání s okolními evropskými metropolemi suverénně nejhorší…

Na průměrný 70 metrový byt musí obyvatel Prahy vydělávat 14,1 roku, což je o více než tři roky déle než v sousedním Mnichově a o více než pět let více než ve Vídni. Vyplývá to z Indexu dostupnosti bydlení (CG-INDEX), který pravidelně dvakrát ročně zveřejňuje největší rezidenční stavitel v zemi Central Group.

Zdroj: central-group.cz

Jaká je hlavní příčina špatné dostupnosti bydlení v Praze? Jednoznačně zoufale nízký počet povolených bytů. Metropole s lepší dostupností bydlení povolují rezidenční projekty mnohem rychleji a hlavně ve větší míře než v Praze. „Při pohledu na počty povolených bytů v Praze a na srovnání s okolními metropolemi je zřejmé, že Praha velmi zaostává. Na tisíc obyvatel se v našem hlavním městě vloni povolilo jen 3,2 bytů. Například ve Vídni to bylo 7,9, v Mnichově 8,5 a ve Varšavě dokonce 14 bytů na tisíc obyvatel. A není to tím, že by nebylo kde brát. V Praze je podle našich nejnovějších dat v přípravě téměř 109 tisíc bytů v 735 projektech,“ řekl zakladatel a šéf největšího rezidenčního stavitele Central Group Dušan Kunovský.

Zdroj: central-group.cz

Za mírným zlepšením dostupnosti jsou vyšší příjmy

Zatímco ještě před šesti měsíci bylo potřeba na průměrný pražský byt 14,6 ročních platů, aktuálně potřebuje Pražan na pořízení nového bydlení v Praze 14,1. Mírné zlepšení je dáno zejména rychlým růstem mezd. Ty se během šesti měsíců zvedly o 6,5 procenta, zatímco nemovitosti přidaly jen 2,9 procenta. Na byt o velikosti 70 m2 je však stále potřeba přes 14 ročních hrubých mezd, což je suverénně nejvíce z okolních metropolí. Průměrná hrubá měsíční mzda v Praze je 45.246 korun a cena průměrného nového pražského bytu více než 7,6 milionu korun.

Zdroj: central-group.cz
Zdroj: central-group.cz

Autor: TGM, central-group.cz, Praha, ČR, 4.12.2019

Zdroj:

https://www.central-group.cz/pagen.aspx?page=tz-20191203-2&jv=1