Zaplněný sál Impact Hubu v Drtinově ulici, zažil první z pravidelných setkání vedení radnice Prahy 5 s občany…

Zdroj: MČ Praha 5

Motto debaty, které představila starostka páté městské části Renáta Zajíčková (ODS), znělo: „Hlavním cílem rozhovoru je informovat nebo být informován, potěšit nebo přesvědčit.“ Řešila se různá témata z různých koutů Prahy 5, nechyběly evergreeny jako parkování či developerské aktivity.

Témata debaty:

„Moderní a přátelský úřad“ a s tím související digitalizace a elektronizace. Podle Zajíčkové se radnice chce stát součástí sociálně zodpovědných organizací, kde občan bude mít možnost komunikovat s úřadem z domova, zvažováno je zřízení mobilního Czech Pointu pro lidi s omezenou možností pohybu.

„Spokojené děti“. Zaznělo, že radnice určitý vliv na stav školství má, pracuje s informacemi o vývoji počtu žáků, připravuje strategický dokument. V tuto chvíli přišel první dotaz z publika: „Do nedávného průzkumu ve školách se zapojila jen minimální část rodičů ze Základní školy Podbělohorská. Jak pak taková zjištění mohou o škole vypovídat?“ Starostka Zajíčková vysvětlila, že rozdíly v zapojení rodičů jednotlivých škol zřizovaných městskou částí byly velké a ředitelé s tímto faktem musejí pracovat. U pedagogů či žáků byla aktivita výrazně vyšší.

„Důraz na péči o seniory“. „Víte, kolik žije v Praze 5 stoletých občanů? Jednatřicet. A víte, kolik z nich je mužů? Ani jeden,“ pobavil občany na úvod svého vystoupení radní pro sociální záležitosti Petr Lachnit (ANO). Domnívá se, že radnice musí svou činností přispět k řešení samoty seniorů, dostat je ven z izolace. K tomu slouží i rozvoj komunitních center, kde pracují lidé, kteří umějí se seniory mluvit, získávají si jejich důvěru.

Úvodní část besedy končila nad tématy čistota a bezpečnost v okolí Anděla a příprava Vánoc v Praze 5. Ještě před otevřením prostoru pro dotazy starostka na návštěvníky apelovala, že v diskuzi není možné vyřešit všechna témata, jde o první inspirativní setkání a navázání kontaktů.

Zdroj: MČ Praha 5

Čmoudící lodě, zóny či developeři

První dotaz směřoval k provozu lodí na Vltavě, jejich emisím či zamýšlené výstavbě plavební komory. Místostarosta
Tomáš Homola (STAN) upozornil, že jeden motor lodi staré padesát let vypustí do ovzduší tolik nečistot jako tisíc moderních autobusů MHD. Vlastníci jsou podle něj tlačeni do výměny motorů, ale lodě na rozdíl od aut nepodléhají státní technické kontrole.

Další diskuze se stočila na Barrandov, kde podle muže středního věku občany nejvíce trápí doprava v klidu. „Vím, že modré zóny nejsou samospásné, ale sídliště bylo naprojektované před 30 lety, chtělo by to přehodnotit místa s úzkými pruhy zeleně a ta využít k parkování,“ navrhl. Na jeho slova reagoval předseda Dopravního výboru Jan Panenka (ODS) s tím, že právě z Barrandova mu nedávno v jednom dni přišly dva dopisy – pisatel prvního zóny odmítal, druhý o ně prosil. „Měly by se hlavně stavět parkovací domy, například poblíž křižovatky ulic Lamačova a K Barrandovu. Ale tím hlavním je zavést takový systém parkování, aby se Pražan necítil jako cizinec ve vlastním městě,“ konstatoval Panenka.

Debata pokračovala snad celostátně používanou kritikou postupu radnic v otázkách výstavby nových domů. Lidé se ptali především na oblast Košíř, kde vznikly nové developerské projekty, které Praha 5 nedokázala zastavit.  „Stavební povolení nevydává obec, ale stavební úřad jako státní správa. Pátá městská část je pouze účastníkem řízení,“ vysvětlila místostarostka Priečinská s tím, že proces výstavby domu trvá třeba i deset let a toto vedení radnice tak nemá s těmito novými budovami nic společného.

Mezi poslední témata pak patřily ještě parkovací zóny v oblasti Šmukýřky, rozpočet na příští rok či pochvala za kulturní akce pro seniory v Paspově sále Pivovaru Staropramen. Lidé pak dostali možnost osobně pohovořit s představiteli radnice u svařeného vína.

Další setkání s občany se uskuteční 12. února 2020 v 17.30 hodin, a to na smíchovské náplavce ve zrenovovaném prostoru kobky číslo 17.

Autor: TGM, MČ Praha 5, Praha, ČR, 5.12.2019

Zdroj:

https://www.praha5.cz/zapis-z-prvni-debaty-radnice-s-obcany/