Praha bude příští rok 2020 hospodařit s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun…

Rozpočet na rok 2020

Rozdíl město dorovná například z peněz, které získá od státu. Na investice je vyčleněno 16,8 miliardy, což je o něco méně než pro letošní rok. Proti loňsku vzrostou o asi 5,5 miliardy korun běžné výdaje na 64,8 miliardy.
„Rozpočet je zdrojově vyrovnaný a potenciálně přebytkový. Je konzervativní, protože počítáme s nárůstem příjmů jen 1,6 procenta. Připravujeme se na případný pokles výkonu ekonomiky,“ řekl primátorův náměstek Pavel Vyhnánek (Praha Sobě).

Běžné výdaje dosáhnou 64,8 miliardy korun, což je o 5,5 miliardy více než letos. Nárůst podle Vyhnánka není nehospodárným nakládáním s penězi, ale jsou způsobeny vyšší státní dotací na školství 2,34 miliardy, která se v rozpočtu účetně objeví jako běžné výdaje. Dalším důvodem je státem nařízené zvýšení platů zaměstnanců veřejného sektoru, které platí město ze svého. Vliv má také to, že město musí předfinancovat projekty městských částí, které budou následně proplaceny z evropských fondů. Na to má rezervu 300 milionů korun.

Nejvíc peněz z běžných výdajů půjde do dopravy, a to 21,6 miliardy. Do školství půjde 17,65 miliardy. Další tři miliardy půjdou do sociální oblasti a zdravotnictví. V rozpočtu jsou vedeny rovněž jako běžné výdaje peníze, které dává město jednotlivým radnicím na jejich investice.

Na dopravu je určena nejvyšší částka také z celkového objemu investic, a to 5,38 miliardy. Z toho půjde například 140 milionů na obnovu zřícené trojské lávky, na stavbu parkoviště P+R na Černém Mostě 250 milionů a 80 milionů na opravu Barrandovského mostu. Na stavbu metra D bude v rozpočtu 1,44 miliardy.

Město má vyčleněno 50 milionů korun také v takzvaném participativním rozpočtu. Při něm obyvatelé rozhodnou, jak s penězi město naloží a za jaké projekty je utratí.

Rozpočet obsahuje i peníze na pravidelné splátky jistin úvěrů Evropské investiční banky (EIB) ve výši 763 milionů. Peníze bude dávat rovněž do rezervy na splácení dluhopisů, které musí uhradit v letech 2021 a 2023.

On – line přenos ze zasedání zde:

https://www.prazskynoviny.cz/uncategorized/praha-12-zasedani-zastupitelstva-hlavniho-mesta-prahy/

Další body schválené včerejším ZHMP:

Pražští zastupitelé schválili vstup do bytových družstev. Potřebné profese díky tomu získají dalších 70 bytů

Zastupitelstvo hl. m. Prahy na svém čtvrtečním zasedání schválilo vstup do bytových družstev, která městu umožní nadále disponovat městskými byty, jež by jinak skončily v privatizaci. Město si takto ponechá 70 bytů, které poskytne zástupcům veřejných profesí, jako jsou učitelé či sociální pracovníci.

Praha využije své zákonodárné iniciativy a do Parlamentu podává daňový balíček pro dostupné bydlení

Aktuálně se v Praze a dalších velkých městech v České republice dostupnost bydlení trvale zhoršuje. Se stále se prohlubující krizí bydlení se pražští zastupitelé rozhodli vypořádat zákonodárnou inciativou směřující ke snížení daňového zatížení pořízení bytu. Návrh schválilo Zastupitelstvo hl. m. Prahy na dnešním jednání jednomyslně. Iniciativa byla podpořena všemi zastupitelskými kluby. Jednáním se zákonodárci o potřebných změnách byla Zastupitelstvem hlavního města Prahy pověřena radní pro legislativu Hana Kordová Marvanová, která návrh připravila.

Praha podepíše smlouvu s tchajwanskou Tchaj-pejí

Praha podepíše sesterskou smlouvu s Tchaj-pejí. Smlouva bude podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) apolitická a bude se týkat ekonomické, obchodní a kulturní spolupráce. Záměr dnes schválili pražští zastupitelé. Spolupráce s tchajwanským hlavním městem začala v roce 2001 na základě memoranda. Na uzavření smlouvy se domluvilo vedení města při návštěvě Tchaj-wanu letos na jaře. Praha letos v říjnu ukončila sesterskou smlouvu s Pekingem kvůli sporu o vyškrtnutí klauzule, že Praha uznává politiku jedné Číny.

Autor: TGM, ČTK, Praha.eu, Praha, ČR, 13.12.2019

Zdroj:

http://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/prazsti_zastupitele_schvalili_vstup_do.html

http://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/praha_vyuzije_sve_zakonodarne_iniciativy_1.html

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/prazsti-zastupitele-schvalili-rozpocet-opozice-ho-kritizovala/1831572