Praha bude příští rok 2020 hospodařit s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun…a co na to opozice ?

O schváleném rozpočtu, jsme psali zde:

https://www.prazskynoviny.cz/uncategorized/praha-12-zasedani-zastupitelstva-hlavniho-mesta-prahy-rozpocet-na-rok-2020-byl-schvalen/

Vyjádření opozice k rozpočtu Prahy na rok 2020: 

„Pokud jde o rozpočet, tak my jsme jako opozice tam kritizovali, několik aspektů. V první rovině to byla malá transparentnost. Koalice se neustále chlubí, jak je transparentní, jak komunikuje široko daleko všude napříč, a přitom detaily toho rozpočtu jsme viděli, až na výboru, těsně před konáním zastupitelstva. S opozicí nikdo, pokud jde o rozpočet, nekomunikuje, neposkytuje detailnější informace, tak jak je zvykem třeba v poslanecké sněmovně, takže já mám možnost unikátně porovnávat, jak se takový dokument projednává, a to se tady nestalo. A to je jedna rovina. Druhá rovina je, že tato koalice se od začátku chlubila, jak bude investovat, jak bude šetřit v běžných výdajích, ale ve skutečnosti je to pak tak, že běžné výdaje stoupnou o pět a půl miliardy a investice o téměř dvě miliardy klesly z té částky, která tam byla na rok 2019, a to i v roce 2019 nebyla tato koalice schopna proinvestovat tyto prostředky, pokud si pamatuji ta čísla na konci října, tak to bylo někde okolo 27, až 28%. To znamená, že vlastně všechny ty přísliby a velkohubá prohlášení se nenaplňují, a proto jsme my, jako opozice, nemohli udělat nic jiného, než nesouhlasit, načíst tam nějaké pozměňovací návrhy, ty samozřejmě koalice ani jeden z nich neschválila, a pak vlastně to jednání skončilo.“, řekl prazskymnovinam.cz Patrik Nacher, zastupitel za ANO a předseda klubu.

„Navzdory slibovanému zastavení raketového nárustu běžných výdajů, pokračuje současná koalice v trendu projídání budoucnosti Pražanů. Jejich návrh rozpočtu zvyšuje běžné výdaje o 5,5 miliard korun. Naprosto rezignuje na investice a zejména investice do bydlení, na které je vyčleněno pouhých 420 milionů z 16,5 mld. Koalice zapomněla na své sliby, a proto žádné nové byty nebudou, protože za 420 mil. postaví sotva 100 bytů. Celá podpora vzdělávání končí na tom, že z rozpočtu postaví možná 2 nové školy. Pokud si koalice rozpočet odhlasuje, můžeme v Praze absolutně zapomenout na slibované opravy mostů, vodovodů a kanalizace, okruhy a další potřebnou dopravní infrastrukturu. Pražští radní také trhli rekord v navýšení počtu zaměstnanců na 2340. Možná by pan primátor Hřib mohl místo zahraničních cest, nekompetentního komentování zahraniční politiky a rekordního počtu PR poradců přemýšlet o tom, jak začít pracovat pro Pražany,“ uvedl Tomáš Portlík, zastupitel za ODS a předseda pražské ODS.

Autor: TGM, Praha, ČR, 16.12.2019