Audiorozhovor s Patrikem Nacherem, zastupitelem za ANO a předseda klubu v ZHMP…Premiéra ve 13:00 hod…

Audio zde:

PrazskyNoviny.cz: Jak byste okomentoval poslední letošní zastupitelstvo? Co se tam zase dělo? A jaký mátevýhrady k rozpočtu, který prošel?

Patrik Nacher: Pokud jde o jednání včerejšího zastupitelstva, tak se zase ukázalo, že tato koalice je koalicí spíše teoretiků, žvanilů a aktivistů, protože i přestože kromě rozpočtu, tam byli více měně, řekněme technické tisky, se kterými opozice nemá, až takový problém, budiž důkazem, že v 95% hlasuje opozice pro ty tisky, tak i přesto se to natáhlo do pozdních nočních, nebo dokonce ranních hodin. Skončili jsme někdy kolem třetí hodiny ráno. Protože ta prostě neumí řídit, stejně jako neumí řídit město, tak neumí řídit ani svoje vlastní orgány a schůze, jako bylo právě zastupitelstvo, že jsme tam trávili čas nad tím, že ta koalice nemá jednotný postoj například na zahraniční politiku, což je kompetence pana primátora, kde se ukázalo v tom paktu těch svobodných měst, nebo nad zveličováním ze strany pirátů, té kauzy kolem Home Creditu a Číny, kdy piráti toho velmi umně využili, aby vytvořili kouřovou clonu pro případný bod odvolání pana primátora, o čemž si štěbetali vrabci na pražských střechách, a to všechno zabralo, nějaký čas. A podle mého názoru, opětovně, a na úkor řešení reálných problémů, které v Praze jsou.

PrazskyNoviny.cz: A k tomu rozpočtu?

Patrik Nacher: Pokud jde o rozpočet, tak my jsme jako opozice tam kritizovali, několik aspektů. V první rovině to byla malá transparentnost. Koalice se neustále chlubí, jak je transparentní, jak komunikuje široko daleko všude napříč, a přitom detaily toho rozpočtu jsme viděli, až na výboru, těsně před konáním zastupitelstva. S opozicí nikdo, pokud jde o rozpočet, nekomunikuje, neposkytuje detailnější informace, tak jak je zvykem třeba v poslanecké sněmovně, takže já mám možnost unikátně porovnávat, jak se takový dokument projednává, a to se tady nestalo. A to je jedna rovina. Druhá rovina je, že tato koalice se od začátku chlubila, jak bude investovat, jak bude šetřit v běžných výdajích, ale ve skutečnosti je to pak tak, že běžné výdaje stoupnou o pět a půl miliardy a investice o téměř dvě miliardy klesly z té částky, která tam byla na rok 2019, a to i v roce 2019 nebyla tato koalice schopna proinvestovat tyto prostředky, pokud si pamatuji ta čísla na konci října, tak to bylo někde okolo 27, až 28%. To znamená, že vlastně všechny ty přísliby a velkohubá prohlášení se nenaplňují, a proto jsme my, jako opozice, nemohli udělat nic jiného, než nesouhlasit, načíst tam nějaké pozměňovací návrhy, ty samozřejmě koalice ani jeden z nich neschválila, a pak vlastně to jednání skončilo.

O rozpočtu jsme psali zde:

https://www.prazskynoviny.cz/uncategorized/praha-rozpocet-na-rok-2020-kritika-opozice/Autor: TGM, Praha, ČR, 18.12.2019