Praha podepsala tzv. Pakt svobodných měst, uzavřený s Budapeští, Bratislavou a Varšavou…

Pakt, který by za jiných okolností nepochybně přispěl ke zlepšení situace těchto měst, mohl by prohloubit ekonomickou a kulturní spolupráci, je ovšem ryze politickým aktem, přestože současné vedení hlavního města Prahy v jiných případech deklaruje urputnou snahu uzavírat NEPOLITICKÉ smlouvy s jinými městy. Tento případ to není, a je to plně v linii současné „zahraniční politiky“ hlavního města Prahy.

Cílem této politizované dohody je „bránit vlně populismu“, slovy primátora Hřiba, který podepsal dokument společně s varšavským primátorem za Občanskou platformu, Rafalem Trzaskowskim, budapešťským primátorem Gergelem Karácsonym, zvoleným za proevropskou stranu Dialog a bratislavským primátorem a aktivistou Matúšem Vallem.

Již v předchozích měsících se Praha pod vedením současného magistrátu snaží profilovat jako stát ve státě, který rozhoduje o vnitřní politice, například v otázce vládní čtvrti, o ekologické a jiné politice, ale nejvíce angažovaně v oblasti zahraniční politiky. Proto je tzv. Pakt „svobodných“ měst pokračováním této agilní politické činnosti stávajícího magistrátu.
O tom svědčí ostatně i poslední letošní prosincové jednání zastupitelstva hlavního města Praha, kde došlo ke střetu mezi lidmi okolo Jana Čižinského z Praha sobě a opozicí okolo Alexandry Udženije, když Jan Čižinský deklaratorně a veřejně napadal myšlenku a koncept Visegrádské čtyřky a spolupráce středoevropských zemí. Jan Čižinský uvedl v souvislosti s Paktem „svobodných“ měst, že by se nemělo používat „nálepky“ V4, protože to je „nálepka, ke které se Praha připojovat nechce.“

Alexandra Udženija z ODS varovala před tím, že vyjadřování Jana Čižinského poškozuje zájmy České republiky. I Jiří Pospíšil z TOP 09 kritizoval nedostatečné závazky v rámci paktu, a to, že smlouva vede k rozbrojům na samotném zastupitelstvu hlavního města Prahy. Patrik Nacher, opoziční zastupitel, poslanec a předseda zastupitelů za ANO poukazuje na dlouhodobý trend, kdy se současné vedení hlavního města Prahy věnuje zahraniční politice spíše, než aby řešilo problémy, které trápí Pražany, jako je bytová krize nebo doprava. Stejně jako hledání „čínských agentů“ v řadách městské opozice na zastupitelstvu, které dosahuje až vrcholu absurdního dramatu od Václava Havla.

Jak vidno na to, aby se řešilo v Praze, to, co je pro město opravdu důležité, si budou pražané zjevně muset počkat až do příštích komunálních voleb…

Autor. Štěpán Lipský, Praha, ČR, 26.12.2019