V příštím roce si bude muset vyměnit řidičský průkaz kvůli vypršení jeho platnosti více než 859.000 motoristů…

Letos do začátku prosince tak neučinilo přes 93.000 řidičů z celkového počtu 433.000 motoristů s končící platností řidičského průkazu. ČTK to sdělilo ministerstvo dopravy. V příštím roce vyprší platnost u průkazů vydaných v roce 2010, tehdy bylo vydáno přes milion průkazů.

Mezi nejvytíženější kraje v souvislosti s výměnami patří podle ministerstva Praha a také Středočeský a Jihomoravský kraj.

Řidiči o výměnu mohou požádat nejdříve tři měsíce před skončením platnosti svého dokladu. K výměně je nutné donést platný doklad totožnosti a stávající řidičský průkaz. Řidičský průkaz mění všechny úřady s rozšířenou působností bez ohledu na místo trvalého bydliště žadatele.

Standardní výměna je zdarma, v případě žádosti o vydání dokladu do pěti dnů motoristé zaplatí 700 korun. Od loňska žadatel při výměně nemusí předkládat papírovou fotografii, úřady ji pořizují digitálně na místě.

Ministerstvo také upozornilo, že za jízdu s propadlým řidičským průkazem hrozí pokuty. V případě řešení přestupku na místě jsou sankce do 2000 korun, ve správním řízení hrozí až 2500 korun.

Autor: ČTK, Praha, ČR, 27.12.2019

Zdroj:

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/v-pristim-roce-bude-nutne-vymenit-pres-859-000-ridicskych-prukazu/1836382