Praha od nástupu současného vedení pokračuje v upouštění od mnohaletých tradic…

Navzdory mým vlastním pochybám, se magistrát hlavního města Prahy skutečně rozhodl tento rok neuskutečnit tradiční novoroční ohňostroj, a místo toho přistoupil k jakémusi „postmodernímu“ videomappingu. Místo ohňostroje pořádaného hlavním městem se tedy na budově Národního muzea objevila Praha v obrazech, promítaná v různých barvách a popisující současný stav věcí i budoucí plány a směřování města. 

Nicméně, celkové vyznění tohoto videomappingu nebylo příliš vřele přijato, šlo o kýčovitou podívanou, která navíc vzbudila řadu kontroverzí. Kromě již samotného upouštění od tradic hlavního města a snahy o pokračující zviditelnění současného vedení magistrátu, spíše než o službu veřejnosti, se objevila diskuse spojená s náklady. Magistrát, ústy Zdeňka Hřiba, se dušoval před několika měsíci tím, že videomapping bude levnější, než každoročně pořádaný ohňostroj. Nakonec se ukázalo, že byl, ještě dražší. 

Zatímco poslední slavnostní ohňostroj pořádaný ještě primátorkou Adrianou Krnáčovou 1.1. 2019 stál zhruba 1,7 mil. Kč ( už sice vládla nová koalice Pirátů-Praha Sobě-Spojené síly pro Prahu, ale ohňostroj připravovala ještě primátorka za ANO v roce 2018) , cena videomappingu, který měl mnohem menší dosah, a mnohem menší ohlas, dosáhla 2 miliónů Kč. Jde tedy o další z nepovedených experimentů současného vedení magistrátu, proti kterému se však vzedmul odpor Pražanů (na sociálních sítích bylo mnohem více nespokojených reakcí, nežli těch, která videomapping chválili), a tak již nikoliv magistrátem organizovaný, ale lidový ohňostroj, uspořádaný za peníze vybrané ve sbírce (250 000 Kč), se uspořádal na Praze 2, kde tamější vedení, zdarma poskytlo prostory a místo pro konání ohňostroje. 

Ten nakonec vzbudil mnohem kladnější odezvu Pražanů, a taky větší zájem. Na podporu pražského ohňostroje se vyjádřila i starostka Prahy 2, Jana Černochová (ODS) a zastupitel hlavního města Prahy a poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, Patrik Nacher ( za ANO). 
Postmoderní opouštění tradic v rámci bohulibých cílů, tak naštěstí ještě pořád nepadá u Pražanů na úrodnou půdu…

Autor: Štěpán Lipský, Praha, ČR, 3.1.2020

Zdroj:

http://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/praha_privitala_poprve_novy_rok.html