Praha už nebude perlou Evropy…

Stačí si připomenout dva současné projekty, které jsou údajně připraveny k realizaci. Jedná se o dostavbu v areálu Masarykova nádraží, kde má být vybudován obrovský blok navržený známou kýčařkou Zahou Hadid a o plánované obrovité domy na žižkovském kopci (mimochodem vyšší jak současná Žižkovská televizní věž) v kterých má být několik tisíc bytů. Tyto odporné, pseudomoderní (pseudopostmoderní) kolosy budou viditelné odevšad. Hradčany se budou proti nim krčit na druhém břehu řeky jako chudý bratr.

Zdroj: Galerie Milan Knížák

Chápu, že finanční skupiny, které jsou plné nekulturních zbohatlíků chtějí podobné stavby prosadit, ale že čeští architekti s projekty souhlasí (např. Josef Pleskot) a navíc je i navrhují (žižkovské domy arch. Jiřičná), to považuji za profesní pokles, za nepochopení Prahy jako města s nádhernou pamětí. Už vůbec nechápu pražské úřady, které místo, aby Prahu chránily, přistupují na podobné projekty.

Jezdím po Praze a prohlížím si co vzniklo a vzniká. Je to typická internacionální nuda. Skoro vždy se jedná o derivace něčeho co vzniklo již jinde a téměř všechny stavby se vyznačují drsnou necitlivostí k tomu, co bylo kolem postaveno dříve. Bourají se normální slušné domy a staví se necitlivé skleníky, které kradou Praze magii.

Vyzývám tímto všechny, kterým jde o zachování Prahy jako historického města plného jemných zákoutí a podivných domů měnících ulice v tajemné labyrinty, aby se hlasitě vzbouřili.

Nechci se vyžívat v lyrických výlevech, ale Praha je pro mne prototypem užitečného města, které přináší svým obyvatelům i estetické uspokojení, jež je čím dál pro život důležitější.

Město Praha pěstovalo v lidech sounáležitost s historií a hrdost být jeho obyvatelem. Dnes jsme učinili z Prahy trapnou kulturní destinaci kam se jezdí turisté dobře najíst, napít a sexuálně uvolnit.

Zdroj: Galerie Milan Knížák

Turismus je jeden z největších ekologických zločinů. Přidal bych k tomu, že je i kulturním zločinem. Město má být především domovem pro jeho obyvatele. Turizmus mění vzhled i morálku měst. Místo občanské vybavenosti zřizují se pasti na turisty.

Architekti by měli patřit k elitě národa, ale vypadá to, že buď to jsou obyčejní kšeftaři a nebo slavomani, kteří se chtějí za každou cenu zviditelnit. Pláči nad tebou, Praho.

Autor: Milan Knížák, Praha, ČR, 13.1.2020

Zdroj:

http://www.milanknizak.com/aktuality/praha-bude-brzy-hnusna-n285/