Praha 1, má nové vedení…

Novým starostou byl zvolen Petr Hejma (STAN). 1. místostarostou se stal Petr Burgr (KDU-ČSL), místostarostkou Eva Špačková, radními pak Richard Bureš (oba ODS), Karel Grabein Procházka (ANO) a Michal Caban (IO).

Nová koalice na Praze 1 chce zastavit postupný rozklad úřadu a zlepšovat život občanů Prahy 1

Společné tiskové prohlášení MY, CO TADY ŽIJEME, ODS, TOP 09 a ANO 2011:

Praha, 14. 1. 2020. Po nedávném vypovězení koaliční smlouvy na Praze 1 se zastupitelé Prahy 1 shodli na nové koalici. Starostou Prahy 1 se stal Ing. Petr Hejma z hnutí MY, CO TADY ŽIJEME a nová koalice byla složena z ODS; MY, CO TADY ŽIJEME; TOP 09 a ANO 2011. Zástupci těchto stran se shodli na tom, že ve chvíli, kdy po dvou měsících selhaly všechny snahy o nalezení schůdného řešení koaliční krize, je třeba převzít iniciativu a zamezit další stagnaci rozvoje městské části. 

“Nemohli jsme již déle tolerovat manažerská selhání a neschopnost řízení radnice městské části ze strany bývalého starosty Pavla Čižinského. Postupný rozklad úřadu, nulová sebereflexe ze strany Praha 1 sobě a starosty a narůstající rozdíly v hodnotovém přístupu ke správě Prahy 1 vedly k vypovězení koaliční smlouvy. Rozhodli jsme se převzít odpovědnost za řízení chodu městské části ve spolupráci s novými koaličními partnery, jejichž zástupci budou schopni zodpovědně a odborně vykonávat své gesce.”říká nově zvolený starosty Prahy 1 Ing. Petr Hejma. 

„Naším hlavním cílem je nyní zajistit personální a procesní stabilitu úřadu, která byla významně narušena nekoncepční činností v průběhu celého roku 2019, ale budeme pokračovat v započatém trendu transparentní veřejné správy. Mou prioritou je lepší péče o školy a školky zřizované MČ Praha 1, stejně tak je to i rozvoj dětských hřišť a příležitostí k relaxaci pro všechny generace našich obyvatel,“ doplňuje zástupkyně starosty Mgr. Eva Špačková za ODS.

Nově vzniklá koalice bude prosazovat rozpočtově odpovědné vedení městské části s ohledem na budoucnost svých občanů. „Je naprosto klíčové pro občany Prahy 1, aby byla postupně dokončována privatizace bytových jednotek,“ uvádí radní MUDr. Jan Votoček z TOP 09 a dodává:„Byl jsem zvolen proto, abych lidem sloužil, ne jim diktoval a řídil je. A stejnou filozofii se musí řídit i Úřad Městské části, za který poneseme společnou odpovědnost.“ 

Nově vzniklé koalice se zúčastní i zástupci ANO 2011. „Chápeme jako velmi důležité pro budoucí rozvoj naší městské části, že se podařilo nalézt shodu mezi subjekty s podobným viděním rozvoje Prahy 1. Mým cílem je prosazovat lepší hospodaření s majetkem, jeho strategické řízení a rozvoj,“ říká radní Ing. Karel Grabein Procházka z ANO 2011.

Rada MČ Praha 1 byla zvolena v tomto složení:

starosta:  Ing. Petr Hejma, MY, CO TADY ŽIJEME1.

zástupce starosty:  Petr Burgr, MY, CO TADY ŽIJEME

zástupce starosty:  Mgr. Eva Špačková, ODS

radní:  MUDr. Jan Votoček, TOP 09

radní:  Richard Bureš, ODS

radní:  Ing. Karel Grabein Procházka, ANO 2011

radní:  Ing. Michal Caban, MY, CO TADY ŽIJEME

Koaliční smlouva byla podepsána dnes a strany se shodly na konkrétním programovém zaměření i na způsobu řešení mnoha problémů, kterým Praha 1 čelí.

Nová koalice má tyto priority:
Bude pokračovat v trendu otevírání úřadu občanům, zachová přenosy ze zastupitelstva i komise přístupné veřejnosti. 

Bude podporovat budování tramvajové trati v horní polovině Václavského náměstí i ve Vrchlického sadech a zachová kontinuitu spolupráce s Hlavním městem Prahou i v dalších již zahájených projektech. 

Bude prosazovat nulovou toleranci hazardu. 

Chce bojovat proti negativním projevům turistického ruchu, nočnímu hluku a vizuálnímu smogu.

Bude hledat nástroje pro regulaci krátkodobého ubytování. 

Zachová Nemocnici na Františku v rukou MČ Praha 1 a bude hledat ve spolupráci s HMP funkční řešení pro její financování.

Chce pokračovat v privatizaci bytů oprávněným nájemcům a zamezí jejich případnému přeprodeji nebo využití pro krátkodobé ubytování.

Chce omezit tranzitní dopravu centrem a najít rozumné způsoby zklidnění dopravy v centru. 

Bude prosazovat lepší podmínky pro život v centru Prahy a chránit pokojné bydlení občanů. 

Bude se zasazovat o to, aby Petřín sloužil zejména místním a všem Pražanům, ale aby zároveň byl uchráněn náporu turistů.

Programové prohlášení nové Rady bude schváleno a zveřejněno maximálně do dvou měsíců. Tím se nové vedení odlišuje od odvolané Rady vedené bývalým starostou Pavlem Čižinským, která svůj konkrétní veřejný programový dokument neměla. 

Nově ustanovená Rada MČ Praha 1 se sejde ve středu 15. 1. a stanoví kompetence svých členů podle koaliční smlouvy. Tisková konference, kde budou zástupci médií detailně seznámeni s kroky nové Rady, proběhne na počátku příštího týdne. 

Psali jsme zde:

https://www.prazskynoviny.cz/prazske-radnice/praha-1-boj-o-radnici/

Autor: TGM, Praha, ČR, 15.1.2020