Po dlouholetém tlaku radnice se telefonní automaty a budky stávají v Praze 1 minulostí… 

Jejich operátorovi navíc skončila povinnost je provozovat a začal s jejich odstraňováním. Městská část proto nechala zpracovat studii, jak by bylo možné místa po nich využít. V Praze 1 dosud fungovalo 66 telefonních automatů, z nich více než polovina byla ukryta v budkách, jedenáct jich mělo místo ve vestibulech metra a v prostoru Hlavního nádraží.

O odstranění budek a automatů usilovala radnice již delší dobu, jenže provozovatel, společnost O2, využíval budky také jako reklamní plochy a odstranění se bránil.

„Telefonní kabiny a automaty byly poškozovány vandaly. Venkovní část kabin sloužila pro nevhodný typ reklamy na noční provozovny spojené s alkoturismem. Interiér kabin byl také zneužíván pro distribuci a aplikaci drog,“ řekl starosta Petr Hejma.

Provozovatel přislíbil, že vybraná místa po zrušených automatech městské části přenechá. Pro jejich využití vznikla koncem loňského roku studie, která podrobně mapuje všechny automaty v centru Prahy. Nabízí se například možnost jejich využití pro informační servis například o akcích radnice či záborech prostranství. Kromě toho se na řadě míst v Česku už před delší dobou staly z vysloužilých budek knihobudky, které slouží k bezplatné výměně a půjčování knížek, i to je jedna z variant.

Místa po automatech by se překvapivě dala využít i v dopravě. Vzhledem k tomu, že se Praha 1 zavázala k podpoře budování dobíjecích stanic pro elektromobily, studie zvažovala i možnost jejich vytvoření, stejně jako stojanů pro kola.

V Praze se objevily telefonní budky poprvé v roce 1911.

Autor: Praha 1, Praha, ČR, 21.1.2020

Zdroj:

https://www.facebook.com/prahajedna/posts/2615627461890228