V pražské zoologické zahradě začala betonáž nového pavilonu goril. Zahájeny byly i výkopové práce na stavební jámě, opěrných stěnách výběhů a hrubých terénních úpravách. ČTK to dnes sdělila Edita Novotná, mluvčí společnosti Strabag, která pavilon buduje. Zahrada zahájila výstavbu pavilonu loni na začátku listopadu. Stavba za téměř 210 milionů Kč bez DPH by měla být dokončená do dvou let. Zřizovatelem zoo je hlavní město.

Na výše zmíněné práce naváže pokládka venkovní a vnitřní kanalizace a výkopy pro základovou desku. „Následovat budou betonáž základové desky, stěn a stropu pavilonu,“ uvedla Novotná.

Součástí projektu je budova o rozměrech přibližně 56 krát 56 metrů, výběh s jezírky, místnost ve stylu africké školy či venkovní vyhlídka. Převážně přízemní stavba má co nejvíce splynout s okolním prostředím. „Venkovní amfiteátr se sedacími schody umožní pohodlné posezení, pohled na gorily ve venkovním výběhu a nabídne také místo pro konání osvětových a společenských akcí,“ sdělila Novotná.

Ve výběhu budou imitace stromů tvořené stříkanou betonovou konstrukcí nebo v interiéru budou iluzorní malby. Součástí projektu je výstavba přístupové lávky přes ulici Pod Hrachovkou.

Pro výstavbu nového pavilonu goril se Zoo Praha rozhodla kvůli zkušenostem z povodní v letech 2002 a 2013. Současný pavilon je v nejnižší části zahrady, která byla při záplavách v roce 2002 zatopena a kdy zemřel gorilí samec. Při povodních v roce 2013 je zoo přemístila do protipovodňové věže a chovatelé je jezdili krmit ve člunu.

V pražské zoo je v současnosti osmičlenná skupina goril, o které se střídavě stará šest lidí. O jejich popularitě svědčí i to, že lidé přispěli na nový pavilon téměř 36 miliony korun.

Nový pavilon goril v pražské zoo:

Plocha zeleně66.700 m2
Zastavěná plocha:2500 m2
Rostliny5931 ks
Beton2656 m2
Výztuž353.389 kg

Zdroj: Strabag

Autor: ČTK, Praha, ČR, 5.2.2020