Pražští lesníci zjišťují škody v lesích a parcích způsobené silným větrem, který Česko zasáhl v noci na pondělí…

Orientačně lze zatím říci, že nejsou velké, uvedla pro ČTK mluvčí Lesů hlavního města Prahy (LHMP) Petra Fišerová. Nadále podle ní mají ale lidé při pohybu v lesích a parcích dbát zvýšené opatrnosti, protože v korunách stromů mohou být ulomené větve. V metropoli je kvůli nepřízni počasí stále přerušen provoz přívozu v Troji a jsou uzavřeny hřbitovy. Hasiči v noci zasahovali u dalších osmi případů, do dnešního rána tak evidovali kvůli silnému větru 305 případů.

Podle Fišerové lesníci zatím zjistili, že vítr v parcích i lesích zničil několik stromů. „Přestože jsou pravděpodobně největší poryvy větru již za námi, tak je při vstupu do lesních porostů i parků nutné dbát zvýšené opatrnosti a nezdržovat se pod korunami stromů,“ uvedla. Podobně se vyjádřil primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN).

Oproti pondělku se v metropoli znovu otevřela zoologická zahrada, a to v běžném zimním režimu od 9:00 do 16:00. Naopak 32 pražských hřbitovů zůstává zavřeno, otevřít by se měly zřejmě ve středu, až pracovníci Správy pražských hřbitovů odklidí mimo jiné popadané větve. Omezený provoz je v trojské botanické zahradě, kde jsou uzavřeny lesní expozice a Japonská zahrada.

„Během noci jsme zasahovali u dalších osmi případů v souvislosti se silným větrem,“ uvedl na twitteru mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Podobně jako v pondělí přes den i v noci na dnešek hasiči odstraňovali popadané větve, vyvrácené stromy a upevňovali uvolněné plechy na střechách.

Počasí působí problémy i na dalších místech ČR, zejména v železniční dopravě a dodávkách proudu. Podle meteorologů vítr v nejbližších hodinách Česko ale neopustí. Dnes se proti pondělku sice zmírnil a ještě zeslábne v noci na středu, ve středu však opět zesílí a v nárazech bude mít rychlost až 70 km/h, na horách kolem 90 km/h.

Autor: ČTK, Praha, ČR, 11.2.2020