Radnice Prahy 9 bude letos hospodařit s příjmy 499,57 milionu korun a výdaji 568,96 milionu…

Rozdíl pokryje mimo jiné z vlastních peněz z minulých let. Na investice je vyčleněno 238,4 milionu. Návrh rozpočtu dnes schválili zastupitelé městské části. Na loňský rok měla radnice schválen rozpočet s příjmy asi 440 milionů a výdaji zhruba 513,5 milionu korun. Schodek naplánovala radnice financovat z naspořených peněz.

Běžné výdaje letos dosáhnou částky 330,5 milionu korun. Vliv na jejich výši má například státem nařízené zvyšování platů úředníků. „To je položka na výdajové straně, kterou nedokážeme ovlivnit,“ řekl místostarosta Tomáš Portlík (ODS), který rozpočet zastupitelům předložil. V oblasti příjmů získá radnice na daňových příjmech 87,3 milionu a nedaňové budou 19,5 milionu.

Na investiční straně rozpočtu půjde nejvíce peněz do školství a sportu, asi 99,3 milionu korun. Peníze půjdou třeba na rozšiřování kapacit škol, jejich opravy nebo opravy školních jídelen a kuchyní. Rozvoj obce spolkne 81,5 milionu a doprava 9,7 milionu, Praha 9 vydá peníze za parkovací dům u Polikliniky Prosek.

Městská část bude investovat také do samotné polikliniky na Proseku, kde opraví vzduchotechniku nebo odvětrání. Celkem půjde na zdravotnictví a sociální oblast 10,8 milionu. Peníze dá radnice i do parků nebo do opravy historického hostince U Brabců.

Radnice počítá i se zvýšením počtu úředníků. Z 192 tabulkových míst je jich naplněno 171. Podle Portlíka se očekává, že přibude zhruba pět zaměstnanců kvůli zvyšujícím se nárokům v dopravně-správní agendě.

Po předloňských volbách sestavily v městské části koalici ODS a klub TOP 09 a STAN, dohromady mají v třiatřicetičlenném zastupitelstvu 23 mandátů. V opozici skončili Piráti a ANO. Prahu 9, ve které žije zhruba 58.050 obyvatel, tvoří celé katastrální území Proseku a části katastrálních území Vysočan, Hrdlořez, Střížkova, Hloubětína, Libně a Malešic.

Autor: ČTK, Praha, ČR, 12.2.2020