Praha 10 vypíše další ročník projektu Moje stopa…

V něm mohou obyvatelé městské části v rámci tzv. participativního rozpočtování navrhovat projekty, o kterých se poté veřejně hlasuje a vítězné návrhy radnice uskuteční. Informoval o tom dnes mluvčí radnice Jan Hamrník. Městská část na projekty lidí vyčlení pět milionů korun, návrhy by se měly pohybovat v nákladech mezi 350.000 a dvěma miliony. Podobné programy mají i jiné městské části.

Projekt začne v pondělí a návrhy budou lidé moci podávat do konce května do podatelny nebo přes web mojestopa.cz. Od června do začátku září budou úředníci hodnotit proveditelnost návrhů a jejich autoři dostanou možnost je vylepšit. Samotné hlasování mezi obyvateli Prahy 10 se uskuteční elektronickou formou v listopadu.

Podle informací radnice v uplynulých letech Praha 10 v projektu Moje stopa podpořila například změny v okolí stanice metra Strašnická za 948.000 korun, dětské hřiště v parku Pod Rapidem za milion korun či piknikový plácek s ohništěm v Malešickém lesíku za 238.000.

Tento způsob zapojení občanů do rozhodování je mezi pražskými radnicemi populární a počet podobných projektů se zvyšuje. Částka, která jde na investice z podnětu obyvatel, se pohybuje mezi jedním a deseti miliony korun. Projekty participativního rozpočtu používají v Praze 3, 5, 6, 7, 8, 10, 11, 14, 15, 20 či 21. Z menších městských částí jde například o Zbraslav nebo Slivenec. Projekty mají vesměs obdobnou podobu. Obvykle jde o drobné investice do veřejného prostoru, jako jsou nová dětská a sportovní hřiště, komunitní centra nebo opravy prostranství.

Jako první v metropoli spustila participativní rozpočet v roce 2014 Praha 7. Lidé tehdy jako nejlepší návrh zhodnotili vybudování sportovního hřiště v dolních Holešovicích. V internetové anketě však při prvním pokusu hlasovalo pouhých 66 hlasujících. Hřiště radnice i tak vybudovala, od té doby však projekt ve stejném rozsahu nespustila.

Autor: ČTK, Praha, ČR, 14.2.2020