Praha vykupuje Trojmezí…

Současné vedení magistrátu hlavního města Prahy se již naplno vrací k návrhům bývalého náměstka magistrátu z předchozího funkčního období, Matěje Stropnického (Strana zelených) na vykoupení pozemků a majetku v tzv. Pražském trojmezí, což je oblast Záběhlic. Rozhodnutí se dotýká městských částí Praha 10, Praha 11 a Praha 15. Vedení Prahy se rozhodlo získat více majetku a prostorů, neboť až dosud docházelo k jeho rozprodeji. 
Radní Mgr. Jan Chabr, předseda Majetkové komise Rady hl. m. Prahy kritizoval dlouhodobý rozprodej majetku a nedostatek vhodných pozemků v současnosti. Podle Chabra má jít o investice v řádu stovek miliónů korun. Zároveň připouští, že jde o plán na delší dobu, než jen jedno volební období, a že cílem je scelit državy vlastněné městem. A jde o skutečně dlouhodobý plán. 

První nástin se objevil, již v roce 2009 okolo senátorky Renaty Chmelové, nominované za Piráty. Ta rozjela kampaň proti zástavbě Trojmezí. Oblast měli využít developeři pro výstavbu obchodů, školy, domů a jiných objektů, ale z toho sešlo. Otázka se rozhořela opět v létě 2018, v období končící bývalé koalice na magistrátu, kdy se v tom angažovala i ČSSD, a chtěla nabídnout oblast pro potřeby státních zaměstnanců. 

Nyní si vedení Prahy stěžuje na laxnost ministerstev, pokud jde o vyřizování kupních smluv nutných pro výkup majetků a pozemků. Další problém, na který pražské vedení poukazuje, je společné vlastnictví, některých objektů se státem, což není jen otázka Trojmezí a přilehlých projektů a pozemků. 

Autor: Štěpán Lipský, Praha, ČR, 14.2.2020