Radní dnes schválili návrh nájemní smlouvy, kterou s nimi město podepíše…

Novinářům to dnes řekl pražský radní Adam Zábranský (Piráti). V následujících týdnech přidělí město byty dalším deseti rodinám. Pražská koalice Piráti, Praha Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) chce z ubytoven do městských bytů přestěhovat celkem 140 rodin.

Magistrát začal loni v létě upozorňovat rodiny bydlící na ubytovnách na možnost zažádat na úřadě o přidělení městského bytu. „Všechno to jsou žádosti (dnes schválené), které nám přišly a které jsme zpracovali,“ řekl Zábranský.

Žádosti nejdříve zpracovala magistrátní komise. Následně úředníci z bytového odboru magistrátu vytipovali vhodný byt a zaslali rodinám nabídky. Nakonec přidělení bytu schválili radní. V následujících dnech budou moci vybraní žadatelé přijít na magistrát podepsat nájemní smlouvy a nastěhovat se.

V současné době úřad eviduje další desítky žádostí rodin z ubytoven o městský byt. Tyto žádosti, stejně jako ty již schválené, musí nejdříve magistrát projednat.

Magistrát má přes šest stovek prázdných bytů, většina je však ve špatném stavu a musí se nejprve opravit. Další byty mají městské části. Do programu pro rodiny z ubytoven loni město vyčlenilo 38 bytů.

Metropole se v posledních letech potýká s bytovou krizí a rostoucími cenami bydlení. Vedení města to chce řešit zrychleným povolováním staveb a dalšími opatřeními, jejichž součástí je i zastavení privatizací městských bytů. Ty by měly sloužit zejména sociálně slabším a pro město potřebným profesím, jako jsou zdravotníci či učitelé.

Autor: ČTK, Praha, ČR, 24.2.2020