Radnice Prahy 2 bude letos hospodařit s příjmy zhruba 539,34 milionu korun a výdaji asi 759,14 milionu…

Rozdíl pokryje mimo jiné z úspor z minulých let. Na investice plánuje vydat více než 218 milionů korun. Návrh rozpočtu schválili zastupitelé městské části. Na loňský rok měla schválený rozpočet s příjmy 513,51 milionu a výdaji 696,7 milionu. Rozdíl dorovnávala z úspor či zisku z prodeje bytů a domů.

„Tento rozpočet považuji za rozpočet proinvestiční,“ řekl místostarosta Jan Korseska (ODS), který rozpočet zastupitelům předložil.

Kapitálové výdaje se oproti loňsku zvyšují o 28,5 milionu na 218,14 milionu korun. Radnice bude investovat do péče o domovní fond nebo rekonstrukcí budov škol. Peníze půjdou na vzhled městské části, veřejnou zeleň a rekonstrukci jednacího sálu zastupitelů. Na opravy kotelen je určeno 10 milionů, stejná částka půjde na projekt nového domova pro seniory a lidi s Alzheimerem a 24 milionů na opravu zázemí pro zahradníky v Riegerových sadech.

Běžné výdaje jsou naplánovány asi na 541 milionů, což je asi o 34 milionů víc než v loňském rozpočtu. Vliv na výši běžných výdajů má podle návrhu rozpočtu například státem nařízené zvýšení platů úředníků. „To jsou náklady, které nám nikdo nerefunduje a musíme je hradit ze svého,“ řekl Korseska. Nejvíc peněz půjde do školství, péče o zeleň nebo na chod městské části.

Daňové příjmy by měly dosáhnout asi 66 milionů a nedaňové 20,4 milionu. Od hlavního města dostane radnice dotaci necelých 165 milionů. Nejvyšší částkou v příjmech jsou převody ze zdaňované činnosti, které tvoří 250 milionů korun. Další peníze dostane městská část od státu.

Rozpočet kritizovali někteří opoziční zastupitelé. „Mě vadí hlavně to, že saturujeme příjmovou část rozpočtu z prodeje dalších volných obecních bytů. Myslím si, že to není moudré, když máme na účtech dvě miliardy. Nechápu, proč bychom měli dále prodávat volné obecní byty,“ řekl zastupitel Otto Schwarz (Dvojka sobě). Následně navrhl, aby rozdíl příjmů a výdajů vyrovnala radnice z rozpočtové rezervy.

Zastupitelé řešili také zmíněný domov pro seniory a lidi s Alzheimerem. Dotazovali se zejména na částku 10 milionů, kterou radnice plánuje utratit. Někteří rovněž uvedli, že o projektu není známo nic konkrétního.

Praha 2 zahrnuje velký díl centra hlavního města, jsou v ní části Nového Města, Královských Vinohrad a Nuslí a také Vyšehrad. Současné hranice druhé městské části byly stanoveny v roce 1960. Praha 2 má rozlohu 418 hektarů a žije v ní téměř 50.000 obyvatel.

Autor: ČTK, Praha, ČR, 25.2.2020