Nový nápad pražské koalice Pirátů – Praha Sobě – Spojené síly pro Prahu…

Magistrát hlavního města Prahy, který by se v současnosti měl zabývat významnými a důležitými projekty, jako je obchvat, či výstavba metra D, pokud možno transparentně, nebo řešit palčivé problémy, jako jsou extrémně vysoké ceny a nájmy nemovitostí, kolapsy dopravy a spekulace, se rozhodl pro nový projekt, jehož prospěšnost bude velice pochybná a peníze na tento projekt, možná jen opět vyhozené oknem. Jde o projekt vlastní družice.

Psali jsme zde:

https://www.prazskynoviny.cz/uncategorized/praha-vedeni-mesta-zvazuje-porizeni-vlastni-druzice/

Radní hlavního města Prahy Vít Šimral (Piráti), který je spoluodpovědný za školskou infrastrukturu, vědu, inovace, podporu podnikání a evropské vztahy, potvrdil, že Rada hlavního města Prahy uvažuje o pořízení vlastní družice, ve spolupráci s dalšími subjekty. Již došlo ke dvěma setkáním zaměstnanců pražského magistrátu, se zástupci ministerstva dopravy a podnikatelského inkubátoru ESA BIC, který náleží pod Evropskou vesmírnou agenturu a zabývá se technologickým vývojem a inovacemi, a předběžně byla cena projektu vyčíslena na 15, až 20 miliónů Kč. Podle Víta Šimrala by měla být družice využívána ke sbírání dat o smogu nad Prahou.

V současné době dává Česká republika na vesmírný výzkum 1,2 mld. Kč a Praha se pravděpodobně chce tímto projektem opět zviditelnit, ale návratnost a efektivita projektu, rozhodně není zaručena, byť z hlediska nákladů by šlo spíše o menší zátěž ve srovnání s jinými kiksy magistrátu hlavního města Prahy. Každopádně nevím o tom, že by New York, Londýn, nebo Paříž, mělo vlastní družici…

Autor: Štěpán Lipský, Praha, ČR, 25.2.2020