Česká republika má s arbitrážemi, již dlouhou a nepříjemnou historii, kdy musela řešit řadu problémů, a nezřídka k neprospěchu naší země…


Nyní se zdá, že se blíží další nepříjemný arbitrážní spor, a opět s celou Českou republikou. Tento spor je svázaný se společností JCDecaux a více, než dvacet let starou smlouvou z roku 1997. Společnost, která se v posledních měsících proslavila především, několika soudními spory, včetně obvinění technického ředitele Tomáše Tenzera z korupce a taky konexemi na Pirátskou stranu (Tomáš Tenzer kandidoval za Pirátskou stranu v komunálních volbách), nyní podala předžalobní výzvu na ministerstvo financí. 

„Ministerstvo Financí bude standardně hájit zájmy ČR v případě, že dojde k zahájení mezinárodní arbitráže,“ uvedl k tomu Zdeněk Vojtěch z tiskového oddělení úřadu.

JCDecaux ovládla společnost Rencar Praha a. s., která zprostředkovává reklamy v rámci MHD. Vlastníci, ani vlastnické podíly společnosti Rencar nejsou známé. Situace okolo Rencar se vyhrotila loni v září, kdy obvodní soud pro Prahu 9 rozhodl, že smlouva mezi Dopravním podnikem Praha a společností Rencar je z právních důvodů neurčitosti předmětu nájmu, neplatná. 

Tento spor započal, již v roce 2016, kdy tehdejší vedení hlavního města Praha v čele s Adrianou Krnáčovou (ANO) označilo smlouvu mezi DPP a Rencar za nevýhodnou a smlouvu, která měla platit do roku 2031, vypověděla. Od té doby jsou reklamní plochy a jejich využívání pronajímáno v jednotlivých částech, po dílech. 

JCDecaux se již dala slyšet, že vypočetla škodu ze strany českého státu a Prahy na 40 miliónů eur (cca. 1 miliard Kč). Naproti tomu se ukazuje, že Rencar byla nejspíše zvýhodněna v předchozích letech, neboť za plochy celkem platila 25 miliónů Kč, zatímco nový provozovatel bude platit 91,5 miliónu Kč. 

Vyjádření JCDecaux:

Po 18 letech úspěšné spolupráce DPP náhle a úplně změnila názor. DPP chce zrušit nájemní smlouvu z roku 1997. Absurdní důvod: Bylo to „příliš vágní“. Pražský soud prvního stupně sdílel tento názor, ačkoli nájemní smlouva byla implementována a opakovaně potvrzena od roku 1997, tj. Po dobu 22 let, a přesto je DPP povinna dodržovat nájemní smlouvu. Proti tomuto rozhodnutí se čeká opravný prostředek. Společnost DPP nicméně umožnila třetím stranám využívat své reklamní plochy a vyloučila společnost RENCAR z jejího zpětného použití ode dne 1. prosince 2019. Přímým důsledkem je, že společnost JCDecaux dosud utrpěla škodu ve výši 40 milionů EUR.

Zdroj: JCDecaux

Generální ředitel DPP Petr Witowski odmítá obvinění z údajné škody způsobené vypovězením smlouvy a vyjádřil jasnou podporu ministerstvu financí, potažmo České republice v případném arbitrážním sporu. 

„Není nám jasné, jakou zmařenou investici má společnost JCDecaux v hrozbě arbitráží vůči ČR na mysli, když v době nákupu podílu ve společnosti Rencar od DPP měla jistotu užívání reklamních prostor v MHD pouze do roku 2015. Po celou tuto dobu je společnost Rencar ze skupiny JCDecaux využívala, i když neoprávněně. Jsme plně připraveni v případné arbitráži vůči ČR poskytnout státu maximální součinnost a pomoc,“ uvedl Witowski.

Situace okolo JCDecaux a celého fungování dopravní infrastruktury a správy dopravy v posledním roce, jen ukazuje, že stávající koalice, tolik se ohánějící technokracií, efektivitou a transparentností, těmito přednostmi pravděpodobně nedisponuje o nic více, než její předchůdci. Žel bohu jejím voličům. 

Autor: Štěpán Lipský, ČTK, Praha, ČR, 27.2.2020

Zdroj:

https://www.jcdecaux.com/press-releases/eu40m-jcdecaux-arbitration-against-czech-republic