Městská část Praha 12 bude bude letos hospodařit se schodkem 400 milionů korun, o 83 milionů nižším než loni…

Rozpočet, které schválilo zastupitelstvo, počítá s příjmy 520,4 milionu a výdaji 920,5 milionu korun. Schodek chce Praha 12 krýt z vlastních zdrojů.

„Schodek je způsoben investicemi, a to zvláště investicemi do stavby nové radnice. Provozní výdaje držíme na stejné úrovni jako v roce 2019,“ řekl místostarosta Vojtěch Kos (ODS).

Nejvíce peněz získá městská část z takzvaných transferů, tedy převodů peněz ze státního rozpočtu, vlastních fondů a od hlavního města. Jde téměř o 440 milionů korun, o 16,5 milionu více než loni. Dalších 43 milionů korun dostane radnice na dani z nemovitostí. Do rozpočtu přinese o 16 milionů korun více než v předchozím roce. Rozpočet letos počítá s vyššími příjmy než loni, a to o 37,5 milionu korun.

Výdaje odhaduje radnice na více než 920 milionů korun, oproti loňskému roku jsou plánované výdaje nižší o 35 milionů. Nejvyšší částku radnice zaplatí za chod městské části a za výdaje do vzdělávání a škol. Mezi největší patří investice do mateřských škol o objemu 36,3 milionu a základních škol ve výši 77,8 milionu Kč. Téměř 63 milionů investuje Praha 12 do péče o veřejnou zeleň a vzhled městské části.

„Největšími akcemi pro příští rok je vedle stavby nové radnice dokončení rekonstrukce Sofijského náměstí,“ řekl ČTK starosta Prahy 12 Jan Adamec (Piráti). „Dalšími velkými investicemi je stavba domu pro startovací bydlení v ulici Modřanská, hasičská stanice v Cholupicích, kulturní centrum na Točné, nová mateřská škola poblíž cukrovaru. A budeme dělat vše pro to, aby se dalším velkým rozjetým projektem stala i stavba nové základní školy v Komořanech. Ani u jedné z těchto akcí se však nepředpokládá, že by se mělo začít se samotnou stavbou v roce 2020,“ doplnil starosta.

Opozice kritizovala zvláště nedostatečné investování do oprav školních budov a plánovaný prodej pozemků. „Pozemky se měly prodávat už loni. Nyní je to vzhledem k situaci na trhu nerozum,“ řekl opoziční zastupitel Michal Pinc (ANO 2011).

I do minulého roku modřanská radnice vstoupila v rozpočtovém provizoriu. Na konci února schválilo zastupitelstvo rozpočet na rok 2019 s příjmy 482,9 milionu korun a výdaji 955,9 milionu. Schodek činil 473 milionů korun.

V Praze 12 tvoří koalici zástupci Pirátů, ODS, TOP 09 a Zelených. Městská část, kde žije 56.617 obyvatel, zahrnuje celá katastrální území Cholupic, Kamýku, Komořan, Modřan a Točné.

Autor: TGM, ČTK, Praha, ČR, 28.2.2020