Radnice Prahy 1 se rozhodla odklízet z ulic špatně zaparkované či ležící elektrokoloběžky firmy Lime, které překážejí chodcům…

Společnost však přivolala policisty, kteří sběr koloběžek zakázali, řekl místostarosta Richard Bureš (ODS). Půjčování elektrokoloběžek společností Lime v centru vzbuzuje kontroverze. 

Psali jsme zde:

https://www.prazskynoviny.cz/bezpecnost/praha-1-mpp-elektrokolobezka-ve-vltave/

Na pohyb vozítek po chodnících a nevhodné parkování si lidé dlouhodobě stěžují. Magistrát uzavřel v minulosti s firmou memorandum, nakonec ho vypověděl. Praha 2 zakázala vozítka úplně, přesto se tam objevují. Firma Lime chce spolupracovat s magistrátem i radnicemi na pravidlech užívání vozítek.

Psali jsme zde:

https://www.prazskynoviny.cz/uncategorized/praha-2-vitame-nova-jednani-s-firmou-lime/

„Od začátku jsem to zamýšlel jako provokaci, protože všichni o tomto problému pouze mluví a nic se neděje. Koloběžky se válí po zemi, stojí uprostřed chodníků, překáží pěším a jsou i v oblastech, kde podle provozovatele nemají co dělat. Byla to má akce, radnici nestála ani korunu,“ řekl Bureš.

Do sběru se pustil společně s několika muži ve středu. Za asi hodinu sesbírali přes padesátku ležících, špatně zaparkovaných či u košů odložených polámaných koloběžek. „Vše jsme nafotili a zdokumentovali. Koloběžky jsme nosili, aby se nepoškodil jejich pohon, který nebyl odblokován, a dávali je na jedno místě,“ řekl Bureš. Podle něj následně společnost Lime přivolala policisty, kteří další sběr zakázali.

Zdroj: Twitter Tapír

Koloběžky podle Bureše nejen překáží pěším, ale jsou i nebezpečné. „Na Malé Straně máme školu pro nevidomé a koloběžky se povalují všude okolo. Byli za mnou zástupci organizace nevidomých a evidují řadu zraněných,“ řekl Bureš. Jezdci na koloběžkách pak ohrožují chodce i jízdou po chodníku.

Vztah mezi Lime a pražskými samosprávami je dlouhodobě problematický, firmu kritizuje jak Praha 1, tak zástupci magistrátu a Prahy 2. Radnice už dříve zakázala jejich provoz na celém svém území, firma to však podle zástupců městské části nedodržuje. Vedení magistrátu loni s firmou vypovědělo memorandum o spolupráci.

„Lime spolupracuje a bude i nadále spolupracovat jak s městskými částmi, tak s magistrátem na vytvoření pravidel pro sdílenou mobilitu primárně zaměřených na bezpečnost a celkový provoz sdílených služeb,“ uvedla za Lime Darya Skobeleva.

Podle své mluvčí firma nyní čeká na znění nového memoranda od magistrátu, o kterém bude diskutovat. Tvrdí, že usiluje o partnerství a spolupráci s městem i městskými částmi na zlepšení parkování. Městu nabídla platbu za zábor veřejného prostranství, uvedla mluvčí.

Psali jsme zde:

https://www.prazskynoviny.cz/o-praze/praha-problem-s-elektrokolobezkami-jde-vyresit-po-vzoru-parize/

Firma Lime v Praze podle dřívějších informací provozuje 1500 koloběžek. Společnost uvádí, že působí ve více než 120 městech. Poprvé se elektrokoloběžky objevily v kalifornské Santa Monice, následovalo San Francisco a poté se firma rozšířila po celém světě. Společnost se často potýká s odporem městských samospráv kvůli stejným důvodům, které uvádějí politici v Praze.

Autor: TGM, ČTK, Praha, ČR, 29.2.2020