400. výročí bitvy na Bílé hoře připomene Praha premiérovým průvodem rytířů…

Součástí oslav budou rekonstrukce střetu stavovské a katolické armády, zúčastnit by se ho měly zhruba dva tisíce zbrojnošů. Boje, připomínající bitvu, budou 19. a 20. září 2020. V den konání reálné bitvy se na mohyle uskuteční bohoslužba a bude postaven Kříž smíření. Řekl místostarosta Prahy 6 Jan Lacina (STAN). Rekonstrukce bitvy se letos uskuteční pošestnácté.

Zdroj: Občanské sdružení Bílá hora 1620

„I když samozřejmě dopředu víme, jak bitva dopadne, na letošní ročník se těším, protože tak velkolepé provedení, jaké se chystá, tu ještě nebylo,“ řekl Lacina.

Během rekonstrukce bojů se na pláni u obory Hvězda představí jezdci na koních, pěší či trubači z Německa, Francie, Ruska a dalších evropských zemí. Podle předsedy spolku Rytíři Koruny České Martina Cholinského bude počet zúčastněných vojáků rekordní. Diváci se mohou těšit i na pyrotechnické efekty a výstřely z děl. V podvečer 18. září se poprvé uskuteční pochod vojáků z Písecké brány na Pohořelec v Břevnově.

Bitva se odehrála 8. listopadu 1620. V den výročí by se na místě bitvy měla uskutečnit ekumenická bohoslužba a umístění Kříže smíření na mohyle. Kříž by podle generálního sekretáře Ekumenické rady církví v České republice Petra Jana Vinše měl připomínat to, co mají církve společné, tedy službu Bohu a lidem. Autorem návrhu kříže je umělec a řeholník Abraham Fisher.

Zdroj: Občanské sdružení Bílá hora 1620

Rekonstrukci organizuje Občanské sdružení Bíla hora 1620 a městská část Praha 6 ve spolupráci s pražským magistrátem. Na financování přispěl magistrát 700 tisíci Kč. Podle radního Laciny se nyní jedná o dotaci dvou milionů korun na další projekty spojené s oslavami. V plánu jsou interaktivní hry a digitální procházky bojištěm či konference o významu Bílé hory v českých dějinách v koordinaci s Ekumenickou radou církví, Českou biskupskou konferencí a Federací židovských obcí.

Zdroj: Občanské sdružení Bílá hora 1620

V bitvě na Bílé hoře potlačila vojska habsburského císaře Ferdinanda II. povstání českých nekatolických stavů. Bitvě předcházela v roce 1618 pražská defenestrace. Zástupci stavů tehdy vyhodili místodržící z okna Pražského hradu. Začal tak 30 let trvající celoevropský konflikt, v němž se střetly katolické a protestantské země. Po skončení války se české země staly téměř na 300 let součástí habsburské monarchie.

Autor: TGM, ČTK, Praha, ČR, 29.2.2020

Zdroj:

https://www.prague.eu/cs/detail-akce/6021/bila-hora-1620-rekonstrukce-bitvy-na-bile-hore