Praha v současné době přijímá opatření v souvislosti s panikou okolo koronaviru, celosvětového mediálního problému, jehož dosah dopadá i na Českou republiku…

V posledních dnech došlo k obrovskému skupování zásob základních potravin a spotřebního zboží pod tíhou současné paniky. Magistrát hlavního města Praha se rozhodl řešit paniku zvláštními opatřeními, o kterých se zatím, jen diskutuje, ale spíše to vypadá na neopatření, než na skutečná opatření. Navíc velice nebezpečná stran volného trhu a tržního hospodářství. Tím opatřením má být regulace prodeje zboží na osobu.

Jakkoliv můžeme odsuzovat paniku, která je zvětšována chybami jednotlivých vlád a přiživována masovými médii, toto „opatření“ nic nezlepší, a jen paniku prohloubí, protože dá „za pravdu“ panikářům. Náměstek primátora Zděnka Hřiba, Petr Hlubuček (Spojené síly pro Prahu – TOP 09 & STAN) již jednal se zástupci Svazu obchodu a cestovního ruchu, jmenovitě s Tomášem Prouzou.

Ve svém prohlášení pro Aktualne.cz, Petr Hlubuček prohlásil, že chtějí zabránit panice a hned v další větě oznámil, že pravděpodobně brzy dojde k tomu, že se první nakažení objeví v České republice.

Vcelku svérázný způsob, jak předejít panice. Sám přiznává, že obchody se již připravují na případný nedostatek zboží tím, že navyšují své zásoby. Opatření týkající se zásobování trhu, mají zůstat v rukou soukromníků, a stát, ani veřejné subjekty by do nich neměli zasahovat, zvláště ne pod záminkou předejití panice, když takový zásah a taková opatření, jen paniku prohloubí.

Budeme sledovat další dění na magistrátu v souvislosti s koronavirem a zavádění nových opatření i neopatření v boji s touto nemocí v rámci Prahy, a budeme Vás nadále informovat. Ještě krátké vyjádření k samotné nemoci a situaci okolo ní.

Pro srovnání, podle dosavadních čísel podlehlo koronaviru 2,900 osob na CELÉM světě. V České republice byly testovány stovky lidí. Nikdo z nich nebyl nakažen. Obyčejné chřipce a komplikacím, které způsobuje, každý rok v České republice podlehne mezi 1 500-2 000 lidmi a 600 000 lidí celosvětově. 

Autor: Štěpán Lipský, Praha, ČR, 1.3.2020

Zdroj:

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/jen-par-konzerv-na-hlavu-prazske-obchody-by-pri-epidemii-moh/