Rozhovor na téma Airbnb…

Audio zde:

Redakce Prazsky Noviny.cz:

 Co říkáte na návrh koalice z hlediska změny legislativy, z hlediska problémů s AirBnB, potažmo, situace toho, že náměstek Hlubuček tento svůj byt vlastně pronajímá? Tak jestli Vám to přijde jako normální, a jestli Vám to, že to bude mít nějaký dopad, a jestli ta koalice na tom fakt pracuje, nebo jestli to jenom tak hraje?

PATRIK NACHER:

Já bych to odlišil. Myslím si, že třeba radní Hana Marvanová na tom opravdu pracuje, skoro bych použil slovo vyšívá, dlouhou dobu, konec konců jsme celou řadu těch nápadů a námětů, dělali spolu. Já jsem třeba v poslanecké sněmovně navrhoval to zmocnění pro obce, aby si to mohli regulovat na svém území sami. Stejně tak, aby předávali ty informace živnostenským úřadům. Který nakonec teda podán nebyl, to tam někde zapadlo. 

Mám pocit, že to měl podat můj kolega Petr Dolínek, a pak jsem tam navrhl návrh týkající se toho, aby ty poplatky za majitele těch bytů, platili ty aplikace, ty zprostředkovatelé, čímž by se ušetřilo administrací a zároveň bychom měli elementární informace o množství těch případů. Takže na úrovni toho, že koaliční radní a opoziční předseda klubu spolu můžu kooperovat a spolupracovat, protože jsem zároveň poslanec největšího klubu, tak to si myslím, že to funguje. 

Tak proto bych to chtěl právě odlišit. Jestli potom všichni členové koalice budou loajálně držet, to už já na to odpovědět neumím. A je pravda, že někteří kolegové z Pirátské strany a TOP 09, při tom hlasování, jakoby nedrželi tu pozici Prahy. Takže já doufám, že ten reparát, že ten pokus číslo dvě bude úspěšnější. 

Jakým způsobem podniká náměstek Hlubuček, tak to je potřeba zase odlišit a zjistit fakta. Já nechci být kritik, vy jste v opozici za každou cenu. Jestliže on pronajímá krátkodobě nějak svůj byt, platí z toho daň, má to uzpůsobený pro tenhle druh podnikání, tak to je v pořádku, proč by to jako politik nemohl dělat. Politici nejsou nějakou vymezenou skupinou, že by měli všechno zakázáno. V tomhle se snažím být férový, ať jsem v koalici, nebo v opozici, ať už je to straník, nebo oponent. 

Na druhou stranu, pokud pronajímá ten byt a neodvádí z toho daně, dělá to, tak jako to dělají ti, vůči kterým směřují právě tyhle návrhy, aby se to nějakým způsobem, aspoň elementárně zregulovalo, respektive to slovo nemám rád, aby se tomu definovali nějaký pravidla, aby se tím pronájmem v té míře, v jaké to funguje v centru Prahy, nepoškozovali zase práva a zájmy těch majitelů bytů, kteří tam bydlí, tak si myslím, že jde o velký rozdíl. 

Takže proto já si to teďka, bez těchto informací, netroufám zhodnotit tu pozici náměstka Hlubučka, protože on to může mít oficiální, ze kterého odvádí daně, anebo to může být jakoby neoficiální, může to jít přes to, co je předmětem té normy. A já to v této chvíli nevím, takže nechci lacině kritizovat za každou cenu.

Redakce Prazsky Noviny.cz: 

Jak jste říkal o tom, že Piráti a Topka nedrží z hlediska AirBnB v koalici tu linii, proč myslíte, že jí nedrží?

PATRIK NACHER: 

Nevím. Tam je to o tom, že prostě ten názor pirátů a TOP09 v Praze je jiný, než na té celostátní úrovni. Možná si nepředávají informace. Nevím. Já nechci být nepříjemný. Nerozumím tomu. Co je absurdní, a je to možné najít ve všech stenozáznamech, respektive Vám to radní Marvanová potvrdí, která je z koalice, že jako největším obhájcem návrhů řešících to krátkodobé ubytování, tak jsem byl já, ačkoliv jsem v Praze v opozici.

 Takže čistě politicko-takticky viděno bych já, jakoby neměl mít takovou motivaci to řešit, protože by to především měla řešit koalice. Tam jsme docházeli k té paradoxní linii, že právě mě šlo o princip a mě je jedno, že jsem v Praze zrovna v opozici. A pokud já jsem v Praze v opozici a toho času v koalici ve sněmovně, tak rád tomu pomůžu, ale to nebylo jen, že bych tomu pomohl, ale že jsem toho byl nositelem. 

A ty, co jsou v Praze v koalici, a měl by to být jejich zájem, tak ti jejich kolegové ze stejných kruhů na to měli postoj poněkud odlišný. Takže to mě jako překvapilo. Nevím, co bylo důvodem. Jestli na to mají jiný názor, tím, že jsou třeba mimopražští poslanci, nebo si nepředali tu informaci, takže nevěděli, že jejich kolegové to podporují. 

Oni to nepodporovali ani v ODS, ale tam to beru tak, že ta ODS je v opozici v Praze. Ale tam to pak bylo paradoxní, že prostě koaliční subjekty se za to tak neprali jako já třeba, ale přitom v Praze budou před volbami říkat, jak za to bojovali. 

Ale teďka, jak se to stává takovou věcí veřejnou, dělají se různé protesty proti AirBnB, tak se toho zúčastňují, ale pravda je, že jejich kolegové, neříkám, že oni sami, ale jejich kolegové ve sněmovně hlasují jinak.

Psali jsme zde:

https://www.prazskynoviny.cz/uncategorized/praha-koalice-pripravila-legislativni-zmeny-v-airbnb-co-na-to-opozice/

Autor: TGM, Praha, ČR, 4.3.2020