V Berlíně došlo ke zmrazení nájmů na 5 let, díky rudo-rudo-zelené koalici na „rudé“ radnici…

Senát města Berlína

V rámci neustálého zdražování nájmů v centru města Berlína a protestů a demonstrací v ulicích, rozhodl městský senát, že zmrazí nájmy a to zpětně od června 2019. Zákon schválil senát v říjnu 2019 a ten začal platit letos v lednu 2020. Vlastníci bytů a společnosti, které je vlastní, jsou proti a chtějí se soudit u Ústavního soudu Německa.

Nájmy rostou, centrum se vylidňuje, žádosti o vyvlastnění

Koalice složená ze stran sociální demokracie (SPD), Levice (Die Linke) a Zelených (Bündnis 90/Die Grünen) se tak rozhodla řešit neúnosnou situaci, kdy se z centra Berlína (hlavně v bývalém Východním Berlíně) stěhují lidé, protože nájmy jsou už pro ně neúnosné. Za porušení nařízení bude hrozit pokuta až půl milionu eur. Netýká se to novostaveb a sociálních bytů. Hlásit úřadům se musí rekonstrukce bytů, ta nesmí přesahovat povolenou částku. Koalice to také dává za vzor celému Německu. 85 % obyvatel Berlína žije v nájmu. Na demonstracích organizovaných především levicově orientovaných lidí, dokonce žádali vedení města, aby byty velkým společnostem byly vyvlastněny. Problém se netýká jen Berlína, demonstrace se v posledních měsících uskutečnily také ve Frankfurtu, v Kolíně nad Rýnem a ve Stuttgartu.

Zdroj: Facebook

Vlastníci bytů mluví o neschopnosti „rudé“ radnice

Podle majitelů bytů, je problém jinde. Nestaví se a to je příčina zdražování. Za posledních 10 let se do Berlína přistěhovalo na skoro půl milionu lidí. Nájmy se tak zdvojnásobili, někde i ztrojnásobili. Díky zmrazení nájmů, tak nebudou mít majitelé na rekonstrukce a údržbu domů. Podle právníků, mají majitelé na úspěch u soudu velkou šanci, protože nařízení porušuje ústavu Německa. Jde o omezování podnikání a soukromého vlastnictví. 

Autor: TGM, Praha, ČR, 5.3.2020

Zdroj:

https://www.morgenpost.de/