Řada rodičů tak uposlechla výzvy radnice, aby své potomky z výuky omluvili…

Opatření by podle ní mělo omezit rozšíření nového typu koronaviru, kterým se v městské části nakazilo několik lidí. Některé školy mají i přes malou docházku běžnou výuku, jiné budou mít tento týden zkrácené vyučování a zrušené odpolední kroužky. Vyplývá to z informací na webech škol a od jejích ředitelů.

Například ředitelka ZŠ Červený vrch ve Vokovicích Marie Cibulková řekla, že dnes nedorazilo 92 procent žáků. Učitelé pro ně připravují práci na doma, zbylých osm procent dětí se učí podle běžného rozvrhu, dodala. Úkoly pro samostudium rozešlou nepřítomným také učitelé ze ZŠ T. G. Masaryka v Ruzyni. Zařízení má dvě budovy školy a tři budovy školky. V obou školách je dnes 36 žáků ze zhruba 375 a ve školkách pak 35 dětí z 206, uvedla ředitelka Dana Hudečková. Přítomní mají normální výuku, učí se ale nejdéle do 12:35, doplnila.

Minimální účast žáků hlásí na svém webu také ZŠ J. A. Komenského na Břevnově, která pro přítomné vytvořila alternativní program. „Od 10. března do konce týdne bude zkrácené vyučování pro 1. i 2. stupeň do 11:40. Pro přítomné žáky jsou obědy zajištěny, nepřítomným jsou obědy centrálně odhlášeny,“ informuje. Školní družina v této škole zůstává v provozu. Škola ZŠ Emy Destinnové v Bubenči pak na svém webu upozorňuje, že s přítomnými nebude probírat nové učivo.

ZŠ Petřiny v pátek večer po výzvě radnice poslala rodičům e-mail s prosbou, aby pokud mohou, nechali své děti tento týden doma. Pro ty, kteří přišli, zajistila provizorní vyučování a oběd ve školní jídelně. Do některých tříd přišlo podle informací ráno tak málo dětí, že je učitelé slučovali s jinými.

Reakce rodičů byly podle zjištění rozpačité – mnozí se podivovali nad smyslem opatření poté, co děti i zaměstnanci minulý týden po návratu z jarních prázdnin chodili normálně do školy. Někteří zase poukazovali na to, že děti budou často hlídat prarodiče, tedy skupina nejvíc ohrožená koronavirem i dalšími infekčními chorobami.

Výzvu radnice na webu školy nepodpořil ředitel ZŠ Antonína Čermáka Petr Karvánek, podle kterého nemá smysl. Argumentoval podobně jako část rodičů. Přesto již o víkendu zrušil na týden odpolední výuku a dnes, když přišla do školy půlka dětí, i odpolední kroužky.

Mezi případy nakažených novým typem koronaviru, které byly oznámeny minulý týden, jsou rodiče dětí z několika škol z Prahy 6. Testy dětí byly negativní. Radnice Prahy 6 v pátek vyzvala rodiče, aby své děti tento týden neposílali do základních a mateřských škol. O víkendu pak nechala všechny své školy a školky vydesinfikovat.

Nákaza novým typem koronaviru se v ČR potvrdila dosud u 32 lidí.

Autor: TGM, ČTK, Praha, ČR, 9.3.2020