Pražský magistrát objedná 233.000 respirátorů za 35 milionů korun…

Zároveň dostane 15.000 respirátorů typu M95 z těch, které si objednal Plzeňský kraj. Hlavní město reaguje na to, že od státu nedostalo až na 50 kusů žádné respirátory. Novinářům to po jednání radních řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Město je potřebuje mimo jiné pro řidiče MHD či dobrovolníky v sociálních službách.

Vedení Prahy si na nedostatek respirátorů stěžovalo již o víkendu. S nedostatkem ochranných pomůcek se ale potýká celé Česko.

Vláda kvůli šíření koronaviru zakázala s účinností od půlnoci na dnešek do 24. března 06:00 volný pohyb lidí po celé České republice. Zákaz se nevztahuje na cesty do zaměstnání, nezbytné cesty za rodinou, pro základní životní potřeby nebo do zdravotnických zařízení.

Téměř čtvrt milionu respirátorů by mělo dorazit podle Hřiba do deseti dnů od objednávky. Předpokládaná maximální cena je 150 korun za kus. „Uvidíme, jak se to podaří zajistit, trh je teď opravdu divoký,“ řekl Hřib. Zmíněných 15.000 respirátorů má mít město do středy.

Město o víkendu podle primátora dostalo od státu pro záchranku pouze 50 respirátorů. „Ostatní záležitosti nebyly řešeny vůbec. Ty, co byly slibovány, že je budeme moci rozdělovat neministerským nemocnicím nebo praktickým lékařům, tak to možné nebylo,“ řekl Hřib.

Městské organizace mají podle Hřiba své omezené zásoby. „Nakoupily je složky integrovaného záchranného systému, které zareagovaly včas na upozornění od hygieniků. Takže hasiči, záchranka, městská policie, ty zásoby mají. Teď by je měly začít používat,“ řekl Hřib.

Autor: TGM, ČTK, Praha, ČR, 16.3.2020