Přinášíme přehled nařízení a doporučení magistrátu Hl. m. Praha…

Kromě celostátního nařízení vlády ČR, nařizuje a doporučuje vedení Prahy i svoje opatření v rámci boje proti šíření koronaviru. Stejně tak i další instituce, jako soudy, letiště, nemocnice, dopravní podnik…

Nařízení:

1) Od dnes do pražské MHD jen s rouškou, šátkem nebo šálou!

2) Na nákupy s ochrannými prostředky dýchacích cest!

3) Modré zóny během karantény neplatí!

Během karantény, která prozatím platí na celém území české republiky až do úterý 24. března, přestávají fungovat modré zóny. Lidé tak mohou pro cesty do práce využít místo rizikové hromadné dopravy osobní auto. Rozhodla o tom vláda na svém nedělním mimořádném jednání.

4) Uzavření registru řidičů a vozidel a další změny v provozu Magistrátu hl. m. Prahy!

Od pondělí 16. března až do odvolání jsou uzavřena pražská pracoviště registru řidičů a registr vozidel. Magistrát hlavního města Prahy upravuje i provoz dalších pracovišť. Úřední hodiny ve Škodově paláci jsou pouze ve středu od 13:00 do 16:00 hodin. Nová radnice a Nová úřední budova jsou uzavřeny.

5) Na lince pro seniory poskytne Praha i psychologickou pomoc!

Od pátku je v plném provozu nová informační linka 800 160 166 pražského magistrátu, která je určena především seniorům a dalším potřebným. Zkušení operátoři na této lince poskytnou volajícím nejen pomoc s dovážkou nákupu potravin, léků a hygienických potřeb až domů, ale nově zajistí případně i psychologickou pomoc. Pomoc v terénu poskytnou dobrovolníci z řad Červeného kříže, skautů, Života 90 a dalších, kteří se zaregistrují přes web www.pomahamepraze.cz.

6) Rodiče, kteří musí do práce, mohou dát děti do MŠ v Praze!

V mateřských školách Kytlická a U Nové školy na Praze 9 se postarají o děti rodičů pracujících v záchranných, bezpečnostních a pedagogických službách. Rodiče přitom nemusí mít trvalé bydliště v městské části Praha 9. Radnice to uvedla na facebooku.

7) Thomaerova nemocnice odebírá vzorky na testy na koronavir!

Pražská Thomayerova nemocnice v Krči postavila před vchodem do areálu speciální stan, ve kterém odebírá vzorky od lidí s podezřením na nakažení koronavirem. Stan začal fungovat od pondělí 16. března od 07:00. Podobná zařízení fungují také v dalších nemocnicích, například v Nemocnici Na Bulovce se tvořily fronty.

8) Opatření na Letišti Praha!

9) Pražské soudy odročují jednání a omezují návštěvy v objektech!

Soudci pražského městského soudu budou kvůli nouzovému stavu odročovat naplánovaná březnová jednání nejdříve na květen. Nová jednání budou rovněž nařizovat až od 1. května. Do května se tak budou konat jen ta jednání, u nichž je to nutné kvůli zachování vazebních nebo jiných předepsaných lhůt. Přítomnost lidí v justičních budovách omezují po pátečním doporučení ministerstva spravedlnosti i obvodní pražské soudy.

10) Vláda zakázala od půlnoci volný pohyb lidí po celé ČR!

Vláda zakázala s účinností od půlnoci 16. března do 24. března 06:00 kvůli dalšímu šíření nového typu koronaviru volný pohyb lidí po celé České republice. Zákaz volného pohybu se nevztahuje na cesty do zaměstnání, nezbytné cesty za rodinou, pro základní životní potřeby nebo do zdravotnických zařízení.

Psali jsme zde:

https://www.prazskynoviny.cz/bezpecnost/praha-usneseni-vlady-k-zakazu-volneho-pohybu-osob/

Autor: TGM, ČTK, Praha, ČR, 17.3.2020

Zdroj:

http://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/krizovy_stab_hl_m_prahy_apeluje_na.html

http://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/na_lince_pro_seniory_poskytne_praha_i.html

http://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/uzavreni_registru_ridicu_a_vozidel_a.html