Lidé v Praze budou muset chodit do veřejných budov, obchodů a zastávky MHD jen se zakrytým nosem a ústy…

Nařízení začne platit od dnešního dne ve 12:00. Na vnějších prostranstvích zákaz platit zatím nebude. Řekl to primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Stejné nařízení již platí při vstupu do prostředků MHD.

Opatření se bude týkat veřejných budov, služeben státní i městské policie, zdravotních a sociálních zařízení. „Jedná se ale také o supermarkety, nebo také nádraží. Prostě vnitřní prostory. Nebudeme to nařízení zatím rozšiřovat na ty vnější,“ řekl primátor Hřib.

Lidé budou muset mít zakrytá ústa a nos rovněž na zastávkách MHD. Bude fungovat stejná zákazová zóna, která na nich platí v rámci zákazu kouření. O nařízení bude město obyvatele informovat mimo jiné rozhlasem v metru. U veřejných budov a obchodů Hřib předpokládá, že bude rozhodnutí oznámeno na tabulích a dveřích.

V MHD platí nařízení o zakrytí dýchacích cest od včerejšího rána. Podle primátora jej Pražané dodržují, to potvrzuje i Policie.

Policie: 95 procent Pražanů nosí v MHD roušky

V městské hromadné dopravě v Praze dodržuje 95 procent pasažérů nařízení magistrátu a nosí ochranu úst a nosu. Na kontrolu bezpečnosti v MHD vyčlenila městská policie asi 100 strážníků.

Psali jsme zde:

https://www.prazskynoviny.cz/uncategorized/praha-narizeni-doporuceni-magistratu-kvuli-koronaviru

V pražských nemocnicích začíná fungovat hlídání dětí

Děti zdravotníků z nemocnice Motol budou od středy přes den hlídat dobrovolníci z řad studentů Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy. Dětem zajistí program ve třech menších kolektivech v prostorech mimo hlavní budovu nemocnice. Řekla koordinátorka této studentské iniciativy Nela Pastrnková ze spolku Agora. O hlídání dětí v Praze podle ní projevila zájem také Ústřední vojenská nemocnice. Od pondělí ho zaměstnancům nabízí rovněž vinohradská nemocnice, kde ho zajišťují medici.

Studenti pedagogické fakulty podle Pastrnkové spustili stránky chcipohlidat.cz, jejichž prostřednictvím se snaží propojit dobrovolníky s rodiči ve zdravotnictví po celé republice. „Na webové stránce bylo už včera (v pondělí) víc než 100 nabídek na hlídání napříč celou republikou,“ uvedla Pastrnková. Pomoc podle ní nabízí dobrovolníci nejen z řad studentů pedagogiky, ale také medici nebo posluchači dalších fakult. 

Pražská MHD pojede od pondělí kompletně jako o prázdninách

Pražský magistrát zavede prázdninový provoz MHD. Na lince B začal tplatit dnes, na lince A a C o víkendu a u tramvají v pondělí 23. března. Od dnešní středy bude rovněž zrušena příměstská vlaková linka S49. O víkendu pak začnou noční spoje jezdit v intervalu 30 minut místo současných 20 minut. Důvodem je velký úbytek cestujících. Po jednání krizového štábu to řekl náměstek Primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě). Omezené řády nyní platí pouze autobusy. Provoz asi čtvrtiny z nich je pak ode dneška zkrácen do 22:30.

Autor: TGM, ČTK, Praha, ČR, 18.3.2020