Nyní, v době vypjaté krize s koronavirem, kdy vláda i všechny složky Integrovaného záchranného systému a tisíce dobrovolníků napříč Českou republikou zápasí s obtížemi, které koronavirus způsobuje, objevila se v záplavě špatných zpráv i zpráva o velké lidské a občanské solidaritě…

Početná komunita vietnamských spoluobčanů projevila solidaritu a účast na celém boji České republiky s krizí a zahájila veřejný projekt a iniciativu „Vietnamci pomáhají“. Iniciativu spustil na facebooku a ve vietnamské komunitě Tran Van Sang.

Většina obchodů je zavřená, kromě těch s potravinami a základním zbožím. Mezi takové se řadí i většina vietnamských obchodů, a Vietnamci se rozhodli, že využijí této situace k naplnění své občanské i lidské povinnosti.
Iniciativa „Vietnamci pomáhají“ sdružuje (nejen) vlastníky obchodů, jejich rodiny a přátele, kteří nyní poskytují zdarma potraviny příslušníkům integrovaného záchranného systému (zdravotníci, lékaři, sestry, hasiči, policisté a jiní), ale taky šijí roušky, které distribuují nemocnicím a veřejnosti. Kromě toho iniciativa spustila program, kterým chce zajistit dobrovolníky na pomoc seniorům, aby senioři, jako nejohroženější skupina koronavirem, nemuseli zbytečně chodit na nákupy a vystavovat se riziku onemocnění.

Přinášíme zde i prohlášení uveřejněné na facebookové stránce:

„V ČR je aktuálně vyhlášen nouzový stav. Právě v této těžké době se jako nejdůležitější ukazuje vzájemná lidská solidarita. Kromě nemocných je současná situace nejtěžší zejména pro lékaře a sestry, složky IZS a vojáky. Většina obchodů, kaváren a restaurací však musí být z nařízení vlády zavřená a je tak těžké najít vhodné místo ke krátkému odpočinku.Vietnamci žijící v ČR se rozhodli, že kromě šití roušek pro nemocnice, mohou ještě všem výše zmíněným darovat v době jejich náročné služby drobné občerstvení, jako např. kávu, čaj a další nealkoholické nápoje.Tímto prosím všechny o sdílení! Dejte všem vědět, že po celé republice jsou stovky vietnamských obchodů „SE SYMBOLEM SRDCE“, kam mohou lékaři a sestřičky, členové IZS nebo vojáci přijít pro malé občerstvení zdarma!Děkujeme a držíme všem palce! Jsme s Vámi!SDÍLEJTE!HÃY CHIA SẺ CHO BẠN SÉC!“

Účastníci této iniciativy již dodali tisíce roušek a pomáhají se zásobováním nemocnic. Kromě roušek a potravin pro pracovníky IZS vyrábějí i dezinfekční gely a zakládají účet s finanční pomocí, kde podle informací představitelů další z iniciativ, „Býti rodiči“ (Lam Cha Me), přes 150 000 Kč.
Jejich dary a angažovanost svědčí o tom, že jsou nedílnou součástí naší společnosti a mají náš veliký respekt.

Autor: Štěpán Lipský, Praha, ČR, 20.3.2020

Zdroj:

https://www.facebook.com/vietnamcipomahaji/