Hlavní město v pondělí otevře první skupinu pro děti od tří do deseti let, jejichž rodiče jsou zdravotníci, policisté, strážníci, hasiči nebo vojáci…

Řekl to mluvčí magistrátu Vít Hofman. Dodal, že město stále sbírá informace od zaměstnavatelů, aby rozhodlo, kolik skupin bude nutné zřídit. Prostory pro jejich fungování poskytly městské části, které zřizují základní a mateřské školy. Jinak jsou školy všech stupňů uzavřeny, velké městské části v Praze zavřely i školky.

Magistrát má povinnost v případě potřeby skupiny zajistit na základě nedělního rozhodnutí vlády o vyhlášení nouzového stavu. Podle informací magistrátu městské části daly k dispozici prostory ve více než 80 školských zařízeních. „Stále probíhá sběr informací od zaměstnavatelů, zejména od těch největších, kde zjištění informací chvíli trvá. Od pondělí by měla být spuštěna první skupina a další se budou připojovat,“ uvedl Hofman.

Některé pražské radnice nechaly školky otevřené pro děti rodičů, kteří pracují v záchranných složkách nebo jsou součástí krizového řízení. Je to případ Prahy 9 nebo 14. Ostatní velké městské části mateřské školy minulý a tento týden uzavřely úplně. Do hlídání dětí zdravotníků se zapojili také dobrovolníci z řad studentů Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy.

V nedělním nařízení vlády stojí, že hejtmani a primátor Prahy musí „…v případě potřeby zajistit školské zařízení, které bude pečovat o děti ve věku od 3 do 10 let, jejichž zákonní zástupci pracují jako zaměstnanci bezpečnostních sborů, obecní policie, poskytovatelů zdravotních služeb, orgánů ochrany veřejného zdraví a příslušníci ozbrojených sil…“ Skupiny mají sloužit také dětem pedagogických a nepedagogických pracovníků dané školy. V každé skupině může být podle nařízení nejvýše 15 dětí.

V Praze je podle rejstříku ministerstva školství 400 mateřských a 292 základních škol. Vláda základní, střední, vyšší odborné a vysoké školy v celé zemi nařídila uzavřít od 11. března. Od pondělka platí z rozhodnutí vlády také zákaz volného pohybu lidí s výjimkou cest do práce, pro základní životní potřeby nebo k lékaři. Uzavřeny jsou hranice. Od středeční půlnoci začal platit zákaz vycházení bez pokrývky nosu a úst. Česko má 774 potvrzených případů nákazy koronavirem.

Autor: TGM, ČTK, Praha, ČR, 21.3.2020