Přinášíme Vám první článek o miliardářích působících v Praze…

Ivan Baťka

Ivan Baťka je český podnikatel, majitel břeclavské chemičky Fosfa, která je součástí akciové společnosti FB Holding. Ivan Baťka se narodil 28. února 1966, vystudoval gymnázium a zahraniční obchod na Vysoké škole ekonomické v Praze. Hned po roce 1989 začal podnikat, stal se obchodním ředitelem ČEZu v letech 1999-2000 a v roce 1999 zakládal Rádio Impuls. Poté přešel do chemického průmyslu a začal modernizovat a rozvíjet břeclavskou firmu Fosfa. 

Baťovka rodina, již kdysi podnikala. Vlastnila textilní firmu, ale sebrali jim jí komunisté. Vzorem svého dědečka a této textilní firmy se řídí. Ve svém podnikání jasně odmítá dotace a dotační systémy, které označuje za rakovinu a odvolává se, podle svého jména, na podnikatelskou kulturu Tomáše a Jana Antonína Baťových, byť s nimi není příbuzný. Firma si nepůjčuje a není závislá na dotacích. 

V současné době jeho majetek podle Forbes, činí zhruba 1,5 miliardy Kč. Firma usiluje o ekologickou výrobu, je největším zpracovatelem žlutého fosforu v Evropě, má značku Feel Eco a laboratorní farmu Feel Green. 
Svá aktiva a působnost má, pochopitelně, i v Praze. V Praze vede společnost L A R A a.s., zabývající se pronájmem nemovitostí, bytů a nebytových prostor se sídlem na Křemencově 175/4. Je členem statutárního orgánu Společenství vlastníků jednotek Pařížská 129/24, Praha 1, kde je předsedou výboru. V letech 2013-2014 byl místopředsedou statutárního orgánu akciové společnosti LIN zabývající se rozhlasovým vysíláním a vydavatelskou činností se sídlem v Praze, na Novém Městě. 

Označován je za selfmademana a řídí se svým heslem „Chci tady pro budoucí generace zanechat absolutně čistý podnik.“ 

Autor: Štěpán Lipský, Praha, ČR, 22.3.2020