Městské části v Praze začaly v souvislosti se šířením nového typu koronaviru dezinfikovat zábradlí, lavičky a další dotykové plochy na frekventovaných veřejných prostranstvích…

Jak sdělili mluvčí radnic, týká se to například Prahy 1, 3, 4, 5 a 6. Úklid a péči o zeleň jinak městské části vesměs zajišťují ve standardním režimu. Pražské služby do odvolání přestaly umisťovat velkoobjemové kontejnery, některé radnice je stále přistavují. Nefungují sběrné dvory a uzavřená je většina dětských hřišť.

V Praze 5 začala podle mluvčí Hany Saitzové dezinfekce veřejných prostranství v pondělí. „Jedná se především o místa s vyšší koncentrací osob a místa v okolí budov občanské vybavenosti, jako jsou polikliniky, úřady, zastávky MHD, pěší zóny, náměstí a podobně,“ uvedla. Dodala, že se čistí horkou párou a dezinfekčními prostředky pomocí postřikovačů.

Ode dneška podobné opatření zavedli také v Praze 3, kde začaly pravidelně dezinfekcí splachovat vybrané chodníky, schodiště či zábradlí v místech s větším pohybem lidí. Budou to dělat třikrát týdně, radnice také začala dezinfikovat lavičky a další mobiliář v zeleni. Již od minulého úterý se v Praze 3 dezinfikují herní a cvičební prvky a další dotykové plochy na otevřených dětských hřištích a fitnessech. Uzamykatelná hřiště jsou stejně jako v jiných městských částech uzavřena.

Zdroj: Twitter

Už od minulého týdne zahájila intenzivní úklid a dezinfikování vybraných veřejných prostranství Praha 1. Týká se to míst, která jsou vystavena velkému znečištění, a také prostranství před nemocnicemi, poliklinikami a dalšími veřejnými budovami. Obdobným způsobem od tohoto týdne podle mluvčího Jiřího Bigase postupuje také Praha 4. Postřikem vody s příměsí dezinfekce ošetřuje zábradlí, označníky na zastávkách MHD či lavičky i šestá městské část, uvedl její mluvčí Ondřej Šrámek.

Úklid a péče o zeleň podle mluvčích obvykle sleduje standardní plán, někde však přistoupili k úpravám. Bigas například uvedl, že v Praze 4 omezili údržbu zeleně na nejnutnější práce a naopak využili prázdných ulic k jejich mimořádnému úklidu. „Vzhledem k tomu, že byla organizátory zrušena celostátní akce Ukliďme Česko, provedeme úklidy plánovaných lokalit na náklady městské části,“ doplnil mluvčí.

Vývoz odpadu funguje v Praze beze změn. Podle webu městské firmy Pražské služby, která většinu svozu zajišťuje, však bylo do odvolání uzavřeno všech 19 sběrných dvorů, které společnost provozuje. Nefunguje ani mobilní sběr nebezpečného odpadu, firma také pozastavila přistavování kontejnerů na objemný odpad. Kontejnery zajišťují kromě Pražských služeb také městské části, některé z nich službu provozují i nadále. To je i případ Prahy 5 nebo Prahy 8.

Pražské radnice v souladu s vládním nařízením omezily úřední hodiny, zpravidla na tři hodiny v pondělí a ve středu, což je maximum povolené vládou. Prostory úřadů a dalších veřejných budov se pravidelně dezinfikují. Městské části také vesměs zrušily jednání zastupitelstev a dalších orgánů samosprávy. Angažují se rovněž v podpoře dobrovolníků, kteří šijí roušky nebo pomáhají seniorům a dalším ohroženým skupinám.

V Česku je 1497 potvrzených případů nákazy koronavirem, deset nakažených se vyléčilo a pět zemřelo. V zemi platí stav nouze, omezuje vycházení jen na cesty do práce, pro základní životní potřeby nebo k lékaři, a to pouze s pokrývkou nosu a úst. Uzavřeny jsou hranice.

Autor: TGM, ČTK, Praha, ČR, 25.3.2020